Miloš Zeman zítra jmenuje Davida Uhlíře ústavním soudcem. Ústavní soud pak bude kompletní

9. 12. 2014 12:53

Prezident Miloš Zeman ve středu ve 14:00 jmenuje Davida Uhlíře ústavním soudcem. Na tiskové konferenci to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ústavní soud tak bude mít opět všech 15 členů. Šedesátiletý Uhlíř, který je odborníkem na občanské právo a prezident ho sám na funkci nominoval, nahradí Ivanu Janů. Té mandát skončil v polovině září.

Miloš Zeman zítra jmenuje Davida Uhlíře ústavním soudcem. Ústavní soud pak bude kompletní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Nominaci místopředsedy České advokátní komory schválil Senát minulý týden. V tajných volbách získal Uhlíř 49 hlasů ze 71 hlasujících senátorů. Jako ústavní soudce by chtěl přispět k důvěře v občanská práva, svobodu slova a pluralitní parlamentní demokracii.

OutStreamVideoPlayer

Uhlíř akcentuje ochranu práva na soukromí

Uhlíř senátorům řekl, že úkolem Ústavního soudu je ochrana práv občanských a politických. "Zejména akcentuji ochranu práva na soukromí, které v současné době bývá často porušováno a opomíjeno," poznamenal. Podle něj by Ústavní soud měl vyrovnávat vztahy i mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní.

Zeman se pro Uhlíře rozhodl i kvůli rozsahu jeho publikační činnosti

Zeman Uhlíře nominoval, protože si přál mít v týmu ústavních soudců advokáta. Uhlíř byl prý jedním ze dvou kandidátů, které mu navrhl předseda České advokátní komory Martin Vychopeň. Pro Uhlíře se rozhodl mimo jiné kvůli rozsahu jeho publikační činnosti.

Uhlíř má také zkušenosti jako insolvenční správce. V advokacii působí od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. V komoře advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřebuju fotku, ale nějakou hodně hnusnou! Ivan Vyskočil má vlastní zážitek, jak se dnes vyrábí propaganda. A když byl naposledy v České televizi...

5:44 Potřebuju fotku, ale nějakou hodně hnusnou! Ivan Vyskočil má vlastní zážitek, jak se dnes vyrábí propaganda. A když byl naposledy v České televizi...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM Schválit, či neschválit výroční zprávy České televize? A je Česká t…