Miloš Zeman živě na Primě zesměšnil Nečase i se Sobotkou

25.03.2012 11:46

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Bývalý premiér České republiky a předseda ČSSD Miloš Zeman byl hostem nedělní Partie na televizi Prima. Kromě své kandidatury na post prezidenta se rozhovořil taktéž o kauze MUS, Romanu Janouškovi či vládě Petra Nečase. Jeho vystoupení spolu s redakcí sledoval i analytik Břetislav Polách.

Miloš Zeman živě na Primě zesměšnil Nečase i se Sobotkou
Foto: repro televize Prima
Popisek: Miloš Zeman ve studiu televize Prima

"Pokud ty záznamy nejsou zfalšované, tak není pochyb o tom, že pan Bém říkal něco jiného na veřejnosti a něco úplně jiného v rozhovorech s panem Janouškem. Jediná obrana proti odposlechům je ta, abyste říkal v soukromí totéž co na veřejnosti," uvedl v Partii televize Prima expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. Ten k případu bývalého číšníka Romana Janouška doplnil, že by nechtěl, aby se k tématu vyjadřoval prezident republiky Václav Klaus.

"Pokud by se měla hlava státu vyjadřovat ke korupci, tak nedělá nic jiného," vysvětlil Zeman s tím, že ke krádežím podle jeho slov dochází nejen v Praze na magistrátu, ale i na řadě dalších míst. "Doufejme, že pan Janoušek není na Bahamách a že se celá věc vyšetří."

"Zeman je pan řečník," řekl pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách, který nedělní Partii televize Prima sledoval. "Málokdo z politiků v naší zemi má tak hlubokou znalost prostředí, zkušenosti a nadhled, jako dnes v televizi předvedl bývalý premiér Miloš Zeman. Pakliže on je během jedné minuty schopen udělat rešerši korupčních kauz a zpráv BIS deset let dozadu, svědčí to o mnohém. Zejména o tom, že není jen ledajaký důchodce z Vysočiny. Zde bych chtěl podotknout jedinou věc, že právě to tvrzení, že je seniorem odněkud z jižních Čech, mu ve finále může ublížit, jelikož si lidi řeknou, proč bych ho volil, když nemá ambice," poznamenal pro ParlamentníListy.cz Polách.

Zeman během pořadu připomenul především daňové úniky, které podle něj tvoří téměř 450 miliard korun. "A jestliže se následně 2,5 miliardy vezme zdravotně postiženým…“ doplnil expremiér. Jeho pohled na současnou vládu Petra Nečase byl stejně kritický. Nečasův kabinet je slabý, Sobotkova opozice také, a ještě víc. Holešovská výzva, o níž ParlamentníListy.cz dlouhodobě informují, je v očích Miloše Zemana blábol. "Slabý premiér chce slabou opozici a opačně,“ zaklel.

Proč tedy chcete být prezidentem, když tuto špínu takto vnímáte? zeptal se pohotově moderátor Punčochář. Zeman připustil, že jej okolí několik let přesvědčovalo, aby se vrátil do politiky. "Nikoli ale na základě výzkumů, které jsou často zmanipulované, ale díky podpisovým akcím," řekl Zeman. "Hodně lidí asi řekne, ty dědku z Vysočiny, vrať se do svých lesů a nezacláněj," rozesmál Zeman moderátora.

"Zeman je silná osobnost, ať už politicky formálního či neformálního charakteru," řekl naší redakci analytik. "Sleduji vždy a pečlivě možná zaváhání hostů ve studiu a Miloš Zeman nezaváhal ani jednou. Když se hovořilo o Holešovské výzvě, okamžitě reagoval, když o exministru financí Ivu Svobodovi, taktéž," dodal Polách. "Osobně ho vnímám velmi pozitivně."

Bývalý šéf ČSSD se rovněž vyjádřil ke kauze MUS. Podle jeho názoru s tím neměla ani jeho vláda, ani následovně vláda Josefa Tošovského co do činění. Zeman na Primě konstatoval, že MUS prodala jeho vláda společnosti, která za minoritní balík akcií nabídnula o téměř třicet procent víc, než by byl stát schopen vydělat na burze. "A dodal bych, že šéfem té společnosti byl tehdy bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu," sdělil Zeman s úsměvem.

"Nenašel jsem jedinou Zemanovu slabinu, ale těším se, až se nějaká ukáže. Doufám, že to nebude až na Pražském hradě," dodal závěrem Polách.

Zeman připustil i to, že v případě svého zvolení nehodlá udělovat amnestii. Ostře se vyhranil také proti jednotlivým milostem. "Ty bych uděloval jen těžce nemocným, kteří chtějí trávit poslední týdny života u rodiny, pokud nějakou mají."

Host pořadu

Miloš Zeman je český politik, ekonom a prognostik. Během politického života zastával významné funkce předsedy vlády (1998–2002), předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (1996–1998) a předsedy České strany sociálně demokratické (1993–2001).

Anketa

Kdo by byl nejlepší prezident?

hlasovalo: 6311 lidí
Po neúspěšné kandidatuře na prezidenta České republiky v roce 2003 odešel na sedm let z politiky. V březnu 2010 se stal předsedou Strany Práv Občanů ZEMANOVCI (profil ZDE), na funkci rezignoval po parlamentních volbách 2010, ve kterých se strana nedostala do sněmovny. 13. listopadu 2010 byl zvolen čestným předsedou SPOZ. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Davida a z druhého dceru Kateřinu.

Zemanův návrat do politiky

O ten se pokusil, neboť na základě vítězství ve vnitrostranickém referendu v roce 2003 kandidoval na funkci prezidenta. Vypadl však již v prvním kole, kdy v tajné volbě prohrál v souboji s bývalým předsedou ODS Václavem Klausem a senátorkou Jaroslavou Moserovou. Překvapivě nízký počet hlasů dokazoval, že ho nevolili ani někteří zástupci ČSSD, což se všeobecně klade za vinu vnitrostranickému útoku ze strany tehdejšího místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse.

Po tomto fiasku se stáhl a politické dění již pouze příležitostně glosoval. Přesto nadále ovlivňoval politickou scénu zejména prostřednictvím svých stále četných příznivců v ČSSD, například Jaroslava Foldyny či Zdeňka Škromacha. Ostře kritizoval působení jak Vladimíra Špidly (ačkoliv jej původně doporučil jako svého následovníka), tak jeho nástupce Stanislava Grosse, kterého považoval za hlavního viníka svého neúspěchu při prezidentské kandidatuře.

Smír uzavřel až s dalším předsedou ČSSD, Jiřím Paroubkem, a to přesto, že právě Paroubek v minulosti dlouhodobě patřil mezi Zemanovy ostré názorové oponenty. Vztahy mezi ním a Paroubkem však výrazně ochladly po volbách v roce 2006, kdy se Zeman s Paroubkem zásadně rozešli v názorech na nejvhodnější strategii povolebního vyjednávání (například ZDE), zkomplikovaného patovou situací v poslanecké sněmovně.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…