Miloše do koše, Zemanovce zavřít v kobce. Šli jsme s průvodem, který nesl prezidentovi červenou kartu

17.11.2014 18:48

REPORTÁŽ „Na Klárově potkáme Zemanovce. Chovejte se k nim slušně a nenechte se vyprovokovat,“ vyzýval organizátor protizemanovského průvodu na Betlémském náměstí. Když však průvod přecházel přes Palackého most, již z dálky spustili „Zemanovce zavřít v kobce“. Střetnutí se sympatizanty prezidenta bylo nejdramatičtějším okamžikem průvodu, který chtěl dát prezidentovi červenou kartu.

Miloše do koše, Zemanovce zavřít v kobce. Šli jsme s průvodem, který nesl prezidentovi červenou kartu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestující proti Miloši Zemanovi
reklama

Průvod se sešel na pražském Betlémslém náměstí, před budovou známou jako Pražská křižovatka, kterou kdysi zřídil Václav Havel jako centrum dialogu. Tomu odpovídalo i vybavení účastníků. Kromě několika portrétů Václava Havla to byly zejména píšťalky, kterými měl být prezident vypískán a červené karty, kterými jej lidé chtěli vyloučit ze hry. V tomto smyslu se jednalo o pokračování dopolední protizemanovské akce na Národní třídě.

Mezi účastníky, kterých se na počátku na Betlémském náměstí sešlo několik stovek, bylo možné pozorovat nejrůznější transparenty, a značná část z nich se vybavila i plackami do klopy. Kromě oprášených propagačních materiálů Karla Schwarzenberga z prezidentské volby zaujala například otevřená deklarace „jsem kavárenským povalečem“ či dokonce „Zběsilý pražský lumpenkavárník“.

Z transparentů zaujal například Ne Putinovi, více Masaryka, který byl vyveden i v ruštině, aby tomu prý rozuměli i v Lukoilu. Náladu akce ale předznamenal především transparent „Jdeme dneska Miloše, hodit pěkně do koše“. Jeho dvě nositelky si množství účastníků demonstrace fotografovalo, stejně jako sousední transparent, na kterém bylo vyvedeno jméno Václava Havla, přičemž poslední tři písmena křestního jména byla nahrazena srdíčkem jako výraz anglického překladu slova „láska“. Na druhé straně transparentu pak byli vyobrazeni jeho dva následovníci s vysvětlivkou „Strašidla na Hradě“.

Několik minut po čtrnácté hodině přišly ke slovu přinesené píšťalky a za ohlušujícího zvuku vytáhli účastníci demonstrace červené karty. Po několika minutách pískání se ujal slova organizátor demonstrace, který vysvětlil, že demonstrace chce vyjádřit nesouhlas s prezidentovým chováním. Zároveň účastníky vyzval, aby se chovali slušně a velkoryse, až na Klárově budou míjet ohlášenou demonstraci prezidentových sympatizantů.

Následovalo skandování davu, který malé náměstíčko slušně zaplnil. Zaznělo již zmíněné „Miloše do koše“ a „Zemane střídáme“. Skupina mladistvých v blízkosti reportéra ParlamentníchListů.cz vzkaz ke svému pobavení zkomolila na „Miloši, stříkáme“. Ještě se část demonstrantů pokoušela o výkřik „Hanba“, ale to se prozatím příliš neujalo.

Pak se již začal chystat průvod ulicemi hlavního města, který měl směřovat na Hradčanské náměstí. Účastníci se shromáždili u východu z náměstí, ovšem zadredovaný organizátor je ještě několik minut zdržoval. Příčinou se ukázala absence transparentu, určeného do čela průvodu. Po několika minutách hledání se našel a za policejní asistence se mohlo vyrazit. V čele kromě organizátora stanula například dívka, nesoucí na čepici výzvu "Na Miloše bez Miloše", což byl zjevný odkaz na úspěšné heslo z roku 1989 "Na Štěpána bez Štěpána".

Při průchodu úzkými uličkami u Betlémského náměstí se hlavní organizátor, který se chopil vedoucího transparentu, pokusil o skandování „Zemane, Číňane“. Dav za ním to však zkomolil na osvědčené „Zemane, střídáme“. Když průvod procházel kolem Divadla na Zábradlí, ozvalo se poprvé „Zemanovce, zavřít v kobce“. Průvod pak zatočil u Karlových lázní a pochodoval po tramvajových kolejích, což dávalo možnost pozorovat reakce cestujících v protijedoucích tramvajích. Průvod je k tomu vyzýval „Češi, pojďte s náma“, nebo „Lidi pojďte s náma“.

Jděte dozadu, pusťte transparent

Na Palachově náměstí vyvolalo pískot zastavení davu z organizačních důvodů. K průvodu se totiž chtělo připojit několik kolemjdoucích, které ale následně usměrnil hlavní organizátor. Podle něj je totiž nezbytné, aby se noví příchozí zařadili až za vedoucí transparent, který musí být viditelným čelem průvodu.

Následně se z Kaprovy ulice do průvodu připojilo několik modrožlutých vlajek Ukrajiny. Průvod pokračoval po kolejích a u Rudolfina minul menší mítink, který zde uspořádala ODS. Předseda Petr Fiala nebo pražští představitelé strany Bohuslav Svoboda a Jana Černochová si průvod zvědavě prohlíželi, zatímco z pódia kdosi hovořil o akci, kterou dnes tato strana uspořádala - před sídlo KSČM v Ulici politických vězňů prý vyskládali kameny, které mají větší paměť než lidé.

Uprostřed mostu začalo čelo průvodu nadšeně volat „Už jsme skoro tady“. Atmosféra však začala houstnout, protože na Klárově v té době pořádali mítink zastánci prezidenta Zemana. Účastníci průvodu je pozdravili mohutným skandováním hesla o zavírání Zemanovců do kobky, doplněno o ujištění „My jsme tě nechtěli“.

Z demonstrace Zemanovců, čítající několik stovek lidí, se část přesunula poblíž průvodu a začalo první překřikování. Zatímco průvod se posmíval „Je vás nějak málo“, jedinci, kteří se přesunuli přes prostranství, odpovídali „Havlisti za Havlem“. „Je nás víc“ odpovídal průvod, a zhnuseně se rozpískal, když se z ampionů proprezidentské demonstrace ozval zpěv Karla Kryla. To bylo kvitováno výkřiky „Hanba vám“ a následně „Ruskej šváb“. V postupujícím průvodu bylo možné pozorovat například bývalého rektora UK a novopečeného senátora Václava Hampla. Na oslovení redaktorem ParlamentníchListů.cz ovšem nereagoval.

Fašisty sem nepustíme!

Konflikt přivábil větší množství účastníků akce na prezidentovu podporu, kteří se shromáždili za policejním kordonem a mávali zelenými kartami, které si zvolili jako protiváhu ohlášených červených karet prezidentských odpůrců. Překřikování jednotlivců vyústilo ve sborové „Majdanisty nechceme“, což bylo opětováno dalším pískotem a posměšnými výkřiky, posílajícími oponenty do Ruska či do Kremlu.

V tu chvíli už ale průvod téměř celý prošel, a jeden z jeho posledních účastníků osamoceně křičel „dejte si ho za rámeček, intelektuálové ze čtvrtý cenový“. Nakonec však průvod opustil Klárov a zamířil směrem na Hradčany, doprovázen z pódia voláním spisovatelky Lenky Procházkové: Fašisty sem nepustíme. Non pasaran“.

Akce pak oficiálně skončila na pražském Hradčanském náměstí, kde se sešlo podle odhadů České televize několik tisíc lidí. Část demonstrace, asi patnáct set lidí, proniklo i na Pražský hrad a z červených karet, které prezidentovi nesli, vytvořili šipku, směřující ven z Hradu. Nakonec však Hrad opustili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…