Milost prezidentskému hajnému. Senát chystá velkou poradu právníků, co s tím

27.4.2022 3:59 odp. | Kauza

Senátor Michael Canov odpověděl na profilu serveru Parlamentní Listy k dotazu čtenáře týkajícího se abdikace a pravomocí prezidenta. „Příští týden bude mít Komise pro ústavu, jejímž jsem členem, velkou diskusi s řadou ústavních právníků o tom, zda lze považovat za hrubé porušení ústavy (opravňující ke zbavení funkce prezidenta) něco, co je formálně v pořádku, ale ve své podstatě naprosto v nepořádku. Osobně jsem k tomu spíše skeptický... ale po diskusi uvidím,“ poznamenal mimo jiné Canov.

Milost prezidentskému hajnému. Senát chystá velkou poradu právníků, co s tím
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Senátor Michael Canov

„K čemu jinému, než ke zviditelnění dotyčných, slouží výzva k abdikaci prezidenta? Přece nikdo nemůže být tak naivní, aby si myslel, že by tak Zeman učinil, takže je to úplně zbytečné," zazněl první dotaz.

„Proč prezidenta nežalujete, když jedná podle vás protiprávně? Soud by ho přece mohl zbavit mandátu. Nebo si myslíte, že žaloba nemá šanci na úspěch – vypadá to tak,“ ptá se pak čtenář ještě na další věc.

„Není na místě změnit pravomoci prezidenta v otázce milosti a amnestie. Nebylo by na místě, aby bylo udělení v kontrasignaci třeba s premiérem nebo předsedou Senátu nebo Sněmovny? Protože ono nejde jen o Zemana, ale ani Havel nebo Klaus neudělovali milosti a amnestii korektně. Na závěr chci zdůraznit, že s kroky Zemana absolutně nesouhlasím a perfektně ostudu, kterou nám způsobil, zhodnotila Vaše kolegyně Němcová v Partii, ale toto mi prostě není jasné,“ uzavřel čtenář.

Canov ve své odpovědi uvádí, že návrh kolegyně Miroslavy Němcové na výzvu k abdikaci prezidenta ve Sněmovně podpořil. „Senát tím mohl vyjádřil názor, jak za závažný exces hodnotí jeho amnestii svému hajnému. Přestože se nedalo čekat, že by to prezident respektoval, přesto vyjádření Senátu by mělo dle mého smysl ve vyjádření jasného názoru instituce Senát na chování hlavy státu. Nestalo se, bohužel,“ zmínil Canov.

K otázce, proč prezidenta nežalují, když jedná protiprávně, Canov odvětil: „No, to je právě ten problém. Přestože ten jeho krok byl čistě formálně v pořádku – ústava mu pravomoc milosti dává – přesto jeho krok bylo jasné zneužití ústavy a jejího smyslu. Příští týden bude mít Komise pro ústavu, jejímž jsem členem, velkou diskusi s řadou ústavních právníků o tom, zde lze považovat za hrubé porušení ústavy (opravňující ke zbavení funkce prezidenta ) něco, co je formálně v pořádku, ale ve své podstatě naprosto v nepořádku. Osobně jsem k tomu spíše skeptický... ale po diskusi uvidím,“ zmínil Canov.

A otázka změny pravomocí? „Kontrasignace u amnestie je (Klausovu ‚slavnou‘ amnestii kontrasignoval premiér Nečas). U milosti není a já bych to tak nechal. Nechci budoucího prezidenta trestat za současného. Ústava předpokládá, že prezidentem bude moudrý a čestný člověk, a já toho budoucího nechci odsuzovat předem,“ uzavřel Canov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

19:22 „Odporná xenofobie. Kolektivní vina!“ Konec všech Rusů v EU? Zlomová výzva z Pobaltí narazila v ČR

Estonsko a Finsko chtějí, aby Evropa přestala Rusům udělovat turistická víza. Podle nich by nemělo b…