Ministr Balvín se dnes opět sejde s designovaným šéfem NG Fajtem

13. 8. 2013 7:33

Ministr kultury Jiří Balvín se dnes opět sejde s designovaným ředitelem Národní galerie (NG) v Praze Jiřím Fajtem. Po minulé schůzce na začátku srpna Balvín ještě nerozhodl o jeho definitivním uvedení do funkce ředitele NG.

Ministr Balvín se dnes opět sejde s designovaným šéfem NG Fajtem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Jiří Balvín

Počátkem července Fajta ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) jmenovala s tím, že by se měl ředitelem stát 1. září. Balvín označil krok ministryně před jejím odchodem z úřadu za nevhodný.

Balvín si po první schůzce nechal zaslat Fajtovu koncepci vedení NG. Ministr prohlásil, že chce v každém případě dodržet původně stanovený termín nástupu nového ředitele NG v Praze, tedy 1. září. Je však málo pravděpodobné, že lze takový konkurz uskutečnit ve zmíněném termínu. Fajt ale uvedl, že do dalšího případného výběrového řízení by se již nepřihlásil.

Balvín musel ustoupit

Po odvolání nastupujícího ředitele Národního divadla Jana Buriana se zdálo, že také v případě NG bude Balvín požadovat otevřené výběrové řízení. Jeho absencí původně argumentoval při Burianově odvolání. Po bouřlivé reakci na svůj krok ze strany odborníků, umělců i politiků a po intervenci předsedy vlády Jiřího Rusnoka Balvín znovu Buriana do funkce jmenoval, v případě NG si vzal čas na rozmyšlenou.

Renomovaný historik umění Fajt přednášející zejména v Německu je připraven přesvědčit ministra o své koncepci. Odborníci s ohledem na politickou situaci rozhodnutí ministryně kritizovali, nezpochybňovali však Fajtovy kvality. Fajt již dříve uvedl, že vnímá své jmenování jako odborné a nepolitické.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…