Hned zkraje se vyjadřoval k možnému prolamování limitů těžby uhlí na severu Čech. "Dneska trochu v té diskuzi zapadá, koho to uhlí vlastně je. Možná překvapím diváky, ale to uhlí je ve vlastnictví českého státu a je to jeho nerostné bohatství. Stát ale doteď neřešil, co se s ním děje," poznamenal. Prý ho to šokovalo. Vytěžené uhlí se totiž i prodává a peníze z prodeje neinkasuje stát, ale těžař. Státu odvádí některé jasně dané poplatky, přičemž ty považuje ministr za velmi nízké.
V ČR se ročně těží 40 milionů tun hnědého uhlí a z toho asi deset milionů tun končí v teplárnách. Z uhlí vyrábíme také elektřinu, kterou ovšem vyvážíme za poměrně nízké ceny, protože v současné době není na trzích cena nijak vysoká. Na soustavu centrálního rozvádění tepla navíc nejsou zdaleka napojeni všichni obyvatelé Česka. V případě, že by došlo k prolomení limitů jen na dole Bílina, tak tam podle ministra jde o sto milionů tun. A co se s nimi tedy stane? Právě tuto otázku chce ministr napřed řešit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp