Ministr: Češi chtějí smrádek a teploučko. Proto nechtějí migranty. Stydím se...

26.06.2023 12:32

MONITORING Šéf resortu pro Evropské záležitosti Martin Dvořák má za to, že Češi nejsou rasisti, ale mají rádi své pohodlí a jistoty. „Smrádek, ale teploučko.“ Proto se Češi, Moravané a Slezané často dívají na migranty tzv. skrz prsty a především migranty z muslimských zemí odmítají přijímat. Ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu vynadal těm, lidem, kteří se radují nad smrtí uprchlíků umírajících ve Středozemním moři.

Ministr: Češi chtějí smrádek a teploučko. Proto nechtějí migranty. Stydím se...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v rozhovoru pro Český rozhlas promluvil o migrační reformě, pod kterou se podepsalo i Česko. Reforma počítá s povinnou solidaritou s tím, že zemím přetíženým migrací se může dostat finanční a jiné materiální pomoci. Zástupci opozice úporně hledali, co by na té reformě mohlo být špatně. „To, co přivezl z Bruselu ministr Rakušan přesně odpovídá tomu, co dojednala minulá vláda, tedy lidé, kteří dnes jsou v opozici a kritizují,“ upozornil Dvořák s tím, že v reformě migrační politiky se podařilo zabránit tomu, čemu se říkalo povinné kvóty na migranty.

Anketa

Bude Vladimir Putin příští rok opět zvolen prezidentem Ruské federace?

94%
4%
hlasovalo: 10472 lidí

Jiná věc podle Dvořáka je, že evropská politika stojí na tom, že silně pomáhají slabším, čehož jsme my jako v jisté době slabší stát využili měrou vrchovatou. „Teď bude na nás, abychom také pomohly zemím, které jsou přetížené. Např. finančně.“

„Podařilo se dosáhnout toho, že u nás nebudou žádní muslimští, ani jiní neevropští migranti, pokud s tím my sami nebudeme souhlasit. A považuju za naprosto přirozené, že se budeme, když je nechceme na našem území, tak že se budeme podílet na nákladech, které v souvislosti s  jejich pobytem vznikají v Itálii a ve Španělsku a v dalších jižních zemích. A navíc, nad rámec toho, s čím odjížděl ministr Rakušan, budeme v této chvíli zbaveni této povinnosti, protože jsme země, která je v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky tzv. pod tlakem,“ oznámil Dvořák.

„Přiznám se, že se do dneška trochu stydím, za příběh o padesáti syrských uprchlících – dětech. Přiznám se, že v takovýchhle případech bychom klidně měli a mohli akceptovat i to, že pomůžeme tím, že tady nějaké ty válečné uprchlíky budeme schopni obhospodařovat a pomáhat jim. Ale pokud je tady proti tomu tak zásadní odpor, tak přijatou cestu považuji za schůdnou,“ upozornil Dvořák s tím, že toto téma bude zneužito částí opozice. „Nelze vyloučit, že se k tomu část opozice sníží.“

Jedním dechem dodal, že vláda Petra Fialy (ODS) v podstatě jen přijala to, k čemu se zavázala už vláda Andreje Babiše (ANO) a Dvořák považuje za smutné, že Babiš kritizuje Fialovu vládu jen za to, že sám nenašel odvahu splnit svůj vlastní slib a nechal to až na vládě příští.

Netroufl by si prý hodnotit, jestli jsou Češi rasisti. 

„My Češi jsme rádi v tom našem ‚smrádek, ale teploučko. Prostě, tady se všichni známe. Neřekl bych, že jde o čistý rasismus. Je to spíš ta obava z neznáma. Je prokázáno, že větší obavy z muslimské migrace mají tam, kde žádný muslimský migrant není. V zemích, kde muslimští migranti žijí, jsou i ty no-go zóny, ale většina muslimů žije v míru se svými francouzskými, švédskými a jinými sousedy. Islám sám o sobě nebezpečný není. Nebezpečný je radikální islamismus,“ upozorňoval Dvořák.

Ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu také upozorňoval, že někteří čeští občané na sociálních sítích vítají, když se některá loď s uprchlíky ve Středozemním moři potopí a lidé na ní plující, včetně dětí, zemřou.

„Jásot některých, skoro se ani nehodí říct lidí, některých účastníků debaty, je velmi nehezkým svědectvím o ton, že část naší společnosti je nemocná. Nemocná mentálně. Nemocná v tom smyslu, že si myslí, že není třeba pomáhat lidem, kteří jsou v nouzi,“ nechal se slyšet Dvořák.  

Do protikladu postavil přijímání migrantů v USA, kde Američané často vnímají migranty jako lidi, kteří posílí svou novou vlast. Evropané to tak často nevidí.

Upozorňoval také, že v rámci demokratické debaty se členské státy neshodnou a migrační reformu shodí pod stůl. „To je na té demokracii přece to krásné, že prostě nevíme. V Rusku nebo v Severní Koreji takovou debatu není třeba vést, protože všichni vědí, jak to dopadne. My jsme společenství svobodných demokratických zemí. … Vzájemně se posloucháme a reagujeme na to, co říká druhá strana,“ vysvětloval Dvořák.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Stačí titul funkce, neboli"Šéf resortu pro Evropské záležitosti", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseyehla , 26.06.2023 13:09:41
a je všem jasný, co z toho zmetka padá horem i dolem. Jistě, když ho Brusél luxusně hýčká a živí, bodejť by ne - kdo tak tuhle osobu umístil?! A takovejch vlastizrádnejch škůdců máme doma i v Bruséli neskutečně moc :-( !

|  13 |  0

Další články z rubriky

Zhrození nad Pavlem: Kdo mu psal projev? Přednesl argumenty proti angažmá ČR v aliancích

20:11 Zhrození nad Pavlem: Kdo mu psal projev? Přednesl argumenty proti angažmá ČR v aliancích

Při pietním aktu na Vítkově podle publicisty a novináře Petra Žantovského prezident Petr Pavel zapom…