Ministr Staněk se zastal premiéra: Babišův nápad není nesmysl

28.01.2019 16:23

Plán premiéra Andreje Babiše (ANO) vybudovat úřednickou čtvrť v Praze není podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nesmyslný. Budovy po přesunu ministerstev z centra by ale podle něj měly zůstat v rukou státu.

Ministr Staněk se zastal premiéra: Babišův nápad není nesmysl
Foto: Archiv redakce
Popisek: Antonín Staněk (ČSSD), ministr kultury

O možnosti postavit v Letňanech „úřednické městečko“ mluví Babiš delší dobu. Bylo by to podle něj ekonomicky výhodné ve srovnání se současným stavem, kdy ministerstva sídlí v různých palácích v centru metropole a další prostory si pronajímají. Proti záměru se naopak vyslovil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pozemky v Letňanech, o které by měl stát podle Babiše zájem, mají celkovou rozlohu 354 000 metrů čtverečních. V listopadu premiér uvedl, že v letňanském komplexu by mohlo být více než 10 000 zaměstnanců a výstavba by stála deset miliard korun.

„Plán pana premiéra vytvořit úřednickou čtvrť, si myslím, že není úplně nesmyslný. Myslím, že by měl svůj smysl. Co se týče paláců, ve kterých sídlí například ministerské budovy, a to není jenom Ministerstvo pro místní rozvoj, ale také například Ministerstvo kultury, tak pokud by se ty paláce zpřístupnily v podobě galerií a muzeí, tak si myslím, že by to bylo pro veřejnost jenom přínosné,“ řekl dnes krátce před jednáním vlády ministr kultury. Na otázku ČTK, zda by ministerské budovy měly po přemístění ministerstev z centra být nadále majetkem státu, Staněk odpověděl: „Zcela určitě.“

Zpravodajský web E15 dnes naopak přinesl informaci, že pražské paláce, kde sídlí vybraná ministerstva, by mohly být prodány soukromníkům. Podle webu majetkový úřad už vybral první budovy, které by mohla státní správa vyklidit. Babiš podle E15 uvedl, že by se desetimiliardová investice měla vrátit do pěti let díky prodeji nemovitostí a ušetřeným nákladům, aniž blíže upřesnil, o jaké budovy by mělo jít. Zdůraznil ale to, že majetkový úřad pracuje s různými variantami. Každá by měla naplnit předpokládanou návratnost investice, citoval premiéra web E15.

Ve středu chce Babiš s pražským primátorem o výstavbě úřednické čtvrti jednat. Hřib s plánem nesouhlasí, ve městě by podle něj vzniklo úřednické ghetto. S pozemky v Letňanech Praha počítá na výstavbu nové nemocnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat

7:46 Čte si to Minář? Průšvih na transparentním účtu Milionu chvilek. Petr Žantovský si otevřel výpis a nestačil zírat

TÝDEN V MÉDIÍCH Za významný mediální počin týdne považuje Petr Žantovský analytický článek o Karlu K…