Ministr zdravotnictví Vojtěch: Nemocnice musí od září evidovat bonusy na zvláštním účtu

26.04.2018 18:01

Nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví budou muset od září evidovat bonusy od dodavatelů na zvláštním účtu a dokládat jejich použití. Bonusy za konkrétní léky či materiál budou muset přiznávat zdravotním pojišťovnám, které je proplácejí. Přísnější bude i kontrola výjimek ze zákona o veřejných zakázkách, řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). O bonusy nemocnic se kvůli podezření z podvodu zajímalo i státní zastupitelství.

Ministr zdravotnictví Vojtěch: Nemocnice musí od září evidovat bonusy na zvláštním účtu
Foto: archiv A. Vojtěch
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

„Potřebnost pravidel dokazují výtky ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu obsažené v nálezech kontrol v našich nemocnicích. Bylo opakovaně konstatováno, že není možné dohledat, jak konkrétně byly (bonusy) použity,“ řekl ministr. Z loňské kontroly tří fakultních nemocnic vyplynulo, že za tři roky bonusy dosahovaly částek od 120 do 490 milionů korun.

Nový příkaz ministra bonus definuje jako finanční či jiné plnění, které dodavatel poskytuje odběrateli při odběru většího množství zboží nebo překročení určité fakturované částky. Závazný je jen pro nemocnice zřizované ministerstvem. Podle Vojtěcha ale může sloužit jako návod i pro ostatní krajská a městská zařízení.

Bonusy spojené přímo s konkrétní dodávkou, ze kterých je možné určit konkrétní slevu z ceny, musí nemocnice přiznat zdravotním pojišťovnám. Ty pak zařízení proplatí jen reálnou, nikoliv nejvyšší možnou cenu léku či materiálu. Ostatní bonusy musí evidovat na speciálním účtu a doložit použití peněz. Nově musí mít každý bonus nemocnice podložený písemnou smlouvou, kterou zveřejní v registru smluv.

Příkaz ministra řeší také zadávání veřejných zakázek. Nemocnice musí od června ministerstvu hlásit a odůvodňovat využití výjimek ve formě jednacího řízení bez uveřejnění, které umožňuje oslovit jen vybrané dodavatele, nebo takzvaného nahodilého nákupu pro akutní potřebu, které nemocnice podle Vojtěcha využívají pro léky. Dokumenty k nim musí archivovat pět let.

Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) loni v únoru zvažoval, že by se zpětné bonusy u léků nahradily maržemi, jak tomu bylo v minulosti. Média o tom, že se o bonusy zajímá Vrchní státní zastupitelství v Praze, informovala loni na podzim.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

14:07 Zpět k té Marii Benešové... Pavel Zeman nechtěl, ale Moravec si nedal pokoj

Deset a půl roku je ve funkci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V čele soustavy státních zástupc…