Miroslav Korecký se vysmál české neochotě platit za Řeky. Přitom by prý stačilo na dva dny omezit naši rozežranost...

18.07.2015 8:12

„Odraz řecké krize do české politiky byl skoro až zábavný,“ píše komentátor MF Dnes Miroslav Korecký v dnešním vydání. „Zatímco naši tradiční euroskeptici podle očekávání posílali Řecko za dveře eurozóny, i největší místní ‚Eurohujeři‘ se bili v prsa, že domácí pokladnu nesmí přijít pomoc tonoucímu ani na jednu korunu,“ píše.

Miroslav Korecký se vysmál české neochotě platit za Řeky. Přitom by prý stačilo na dva dny omezit naši rozežranost...
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Podle něj je naštěstí drama u konce. „Česku hrozilo, že by mělo ručit za půjčku Řecku sumou ve výši půlky našeho měsíčního schodku. Ale odolali jsme,“ říká a popisuje vyjednávání minulého týdne. Srovnává jej s jednáním o uprchlících. „I tady šlo o to, aby nás to moc nestálo a abychom si k nám domů nenasadili kdovíjaké nebezpečné živly. A nejen my, i řada dalších států – Maďaři už dokonce staví na svých hranicích čtyřmetrový plot,“ konstatuje.

V obou případech je postoj národních reprezentací docela pochopitelný – hájí nejužší zájmy svých zemí, uvádí Korecký s tím, že naše zájmy jsou nakonec vždy bližší košili než kabát vzletných slov o evropanství, společných kulturních kořenech, solidaritě a vyrovnávání rozdílů uvnitř společenství.

„Na pikantnosti celé věci dodává velikost sumy, o kterou svedli čeští politici tak osudovou bitvu. Na rozdíl třeba od polovičního Slovenska, které má v Řecku utopeny už desítky miliard, mělo Česko ručit za překlenovací úvěr sumou necelých čtyř miliard korun. To je při zhruba stomiliardovém ročním schodku ani ne polovina sekery, kterou erár měsíc co měsíc zatne do futra. Takže při eventuálním bankrotu Řecka by stačilo, aby se rozežraný český stát na dva týdny uskrovnil – v platech, sociálních dávkách, předražených zakázkách,“ píše k řecké záruce Korecký.

„A zajímavé je i srovnání s evropskými dotacemi: jen za letošní první pololetí k nám z Bruselu přiteklo už 150 miliard korun. Ty nám coby čistým příjemcům německých, francouzských či nizozemských peněz překvapivě nesmrdí – a při výstavbě nesmyslných rozhleden, cyklostezek a golfových hřišť jsme najednou Evropané až na půdu,“ uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…