Miroslav Korecký se vysmál české neochotě platit za Řeky. Přitom by prý stačilo na dva dny omezit naši rozežranost...

18.07.2015 8:12

„Odraz řecké krize do české politiky byl skoro až zábavný,“ píše komentátor MF Dnes Miroslav Korecký v dnešním vydání. „Zatímco naši tradiční euroskeptici podle očekávání posílali Řecko za dveře eurozóny, i největší místní ‚Eurohujeři‘ se bili v prsa, že domácí pokladnu nesmí přijít pomoc tonoucímu ani na jednu korunu,“ píše.

Miroslav Korecký se vysmál české neochotě platit za Řeky. Přitom by prý stačilo na dva dny omezit naši rozežranost...
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Podle něj je naštěstí drama u konce. „Česku hrozilo, že by mělo ručit za půjčku Řecku sumou ve výši půlky našeho měsíčního schodku. Ale odolali jsme,“ říká a popisuje vyjednávání minulého týdne. Srovnává jej s jednáním o uprchlících. „I tady šlo o to, aby nás to moc nestálo a abychom si k nám domů nenasadili kdovíjaké nebezpečné živly. A nejen my, i řada dalších států – Maďaři už dokonce staví na svých hranicích čtyřmetrový plot,“ konstatuje.

V obou případech je postoj národních reprezentací docela pochopitelný – hájí nejužší zájmy svých zemí, uvádí Korecký s tím, že naše zájmy jsou nakonec vždy bližší košili než kabát vzletných slov o evropanství, společných kulturních kořenech, solidaritě a vyrovnávání rozdílů uvnitř společenství.

„Na pikantnosti celé věci dodává velikost sumy, o kterou svedli čeští politici tak osudovou bitvu. Na rozdíl třeba od polovičního Slovenska, které má v Řecku utopeny už desítky miliard, mělo Česko ručit za překlenovací úvěr sumou necelých čtyř miliard korun. To je při zhruba stomiliardovém ročním schodku ani ne polovina sekery, kterou erár měsíc co měsíc zatne do futra. Takže při eventuálním bankrotu Řecka by stačilo, aby se rozežraný český stát na dva týdny uskrovnil – v platech, sociálních dávkách, předražených zakázkách,“ píše k řecké záruce Korecký.

„A zajímavé je i srovnání s evropskými dotacemi: jen za letošní první pololetí k nám z Bruselu přiteklo už 150 miliard korun. Ty nám coby čistým příjemcům německých, francouzských či nizozemských peněz překvapivě nesmrdí – a při výstavbě nesmyslných rozhleden, cyklostezek a golfových hřišť jsme najednou Evropané až na půdu,“ uzavírá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

14:35 Slibovali, slibovali. Ale pak to s Němci dopadlo jako vždycky. Špatná zpráva pro NATO

Německo podle mluvčího kancléře Olafa Scholze nesplní cíl vydávat 2 % HDP na výdaje na obranu ani v …