Miroslav Poche neustoupí. Ale vyslal důležitý signál. Noviny také uvedly, že je příbuzným Masaryka

19.06.2018 8:30

Nominant ČSSD na post ministra zahraničních věcí Miroslav Poche má podporu své strany. Proti němu totiž dlouhodobě stojí prezident Miloš Zeman a také KSČM. Lidové noviny přinesly také s Pochem rozhovor.

Miroslav Poche neustoupí. Ale vyslal důležitý signál. Noviny také uvedly, že je příbuzným Masaryka
Foto: red
Popisek: Miroslav Poche

„Jeden za všechny, všichni za jednoho.“ Taková slova znějí z ČSSD. Jak však dodávají Lidové noviny, straníci zároveň čekají, s jakou přijde Miroslav Poche z Pražského hradu. Tam se má sejít s prezidentem Milošem Zemanem, jenž chce, aby se Poche svého postu vzdal. 

Anketa

Kdyby v roce 2023 kandidoval na prezidenta znovu Václav Klaus starší, zvažovali byste jeho volbu?

60%
40%
hlasovalo: 9858 lidí

Nominace Pochecho však, jak píší Lidové noviny, sehrála velkou roli v sociálnědemokratickém referendu, kdy nakonec sociální demokraté uvedli, že chtějí vstoupit do vlády s hnutím ANO. „Pražská sociální demokracie byla ke vstupu do vlády naladěná negativně a nominace Miroslava Pocheho měla na její rozhodnutí velmi silný vliv,“ řekl k tomu místopředseda strany Jaroslav Foldyna. Proto je podle něj třeba najít nějaký konsenzus. Jinak by se prý mohla pražská organizace ČSSD spojit s jihomoravským či plzeňským regionem, kde byli proti vládě a vznikl by velký vnitrostranický odpor. 

Sociální demokraté tak v současné době rozhodně nechtějí stáhnout Pocheho z nominace. „Není kam ustupovat. V tuto chvíli to není o jménu, ale o celkových zásadách koaliční spolupráce,“ míní místopředseda strany Martin Netolický. 

Sám Poche sází na to, že prezidenta přesvědčí, aby jej ministrem zahraničí jmenoval. „Chápu to jako mocenskou hru o to, jak bude vypadat koaliční spolupráce,“ sdělil pak Poche k tomu, jak na jeho jméno reaguje premiér Andrej Babiš i či KSČM.

On sám by nyní chtěl schůzku s prezidentem Zemanem, na níž chce dlouze a detailně prodiskutovat zahraniční politiku, její směřování a její budoucnost. „Myslím si, že to je standardní schůzka prezidenta s kandidátem na ministra kteréhokoliv resortu, i když tenhle mu je o trochu blíž,“ dodal Poche. 

„Pana prezidenta hodlám přesvědčit svými názory, postoji a tím, že mu ukážu, že mezi námi není žádná silná třecí plocha. A tam, kde by mohla vzniknout, budeme jeden druhému argumentovat,“ dodal.

„Nepoužívám slova jako vítač. Myslím si, že ta věc je tak náročná, složitá a pro Evropu palčivá, že potřebuje řešení, a ne nálepkování lidí. Ale nástroje, které by prezident používal, jsou velmi podobné těm, jež bych používal já. Ale to říká Česká republika, čeští europoslanci i země Visegrádu od samého začátku,“ vyjádřil se pak ještě k problematice migrační krize.

MF Dnes pak napsala také něco více k osobě Miroslava Pocheho. Mimo jiné uvedla, že jeho prastrýcem byl historik Emanuel Poche, který psal knihy o Praze. Ten si vzal za ženu vnučku T. G. Masaryka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …