Mívali jsme rádi Němce a Američany, ale teď už je to jinak. Zde jsou přesná čísla

14. 1. 2016 12:18

Vztah Čechů k Německu, některým dalším evropským státům, ale i k USA za poslední dva roky znatelně ochladl. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu agentury STEM.

Mívali jsme rádi Němce a Američany, ale teď už je to jinak. Zde jsou přesná čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německo, jak jej možná neznáte

Čeští občané mají stále nejlepší vztah ke Slovensku (86 % mu udělilo známku jedna nebo dva). Pozitivně je hodnoceno také Rakousko (72 %), Holandsko (71 %), Švédsko, Francie a Velká Británie (všichni 70 %).

Jenže oproti předchozímu výzkumu v roce 2013 se vztah českých občanů k většině západoevropských zemí zhoršil, nejzřetelněji v případě Německa. Nicméně úplně nejhůře hodnocenými zeměmi jsou stále Ukrajina (24 %), Čína (25 %), Rusko (30 %), Srbsko (31 %) a nově zařazené Turecko (15 %).

Ochlazení vztahu k Německu je zřejmě způsobeno politikou Berlína k migrantům

Zmíněný průzkum byl proveden v prosinci 2015. V porovnání s průzkumem z roku 2013 došlo k významnému snížení podílu příznivých známek především v případě vztahu k Německu. Podle autorů průzkumu je pravděpodobné, že tato změna odráží postoj českých občanů k německé politice vůči migrantům a skepsi české veřejnosti k tomu, zda se Německu podaří uprchlickou krizi zvládnout.

Situace v Evropě se však zřejmě promítá i do vztahu k dalším západoevropským zemím, pokles pozitivních hodnocení oproti předchozímu průzkumu byl zjištěn především u Belgie, Dánska a Švédska, méně výrazně rovněž v případě Holandska, Francie a Velké Británie.

Zhoršil se také vztah české veřejnosti ke Spojeným státům. Naopak zlepšení vztahu je vidět v případě hodnocení Maďarska, Polska a Slovenska. Mírně lepší je i hodnocení Číny, která však stále zůstává mezi nejhůře hodnocenými zeměmi.

Zmíněný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 3. až 11. prosince 2015. Na otázky odpověděl soubor 1014 respondentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…