Mladá režisérka, která rozpoutala ve Varech revoltu proti hlavnímu sponzorovi, spustila u Emmy Smetana

02.07.2019 17:42

Režisérka Tereza Nvotová nevyloučila, že je na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech naposledy. Vadí jí totiž to, že nevěděla o podpoře festivalu Českou zbrojovkou. Rozhovořila se o tom s moderátorkou Emmou Smetana v pořadu DVTV.cz.

Mladá režisérka, která rozpoutala ve Varech revoltu proti hlavnímu sponzorovi, spustila u Emmy Smetana
Foto: Václav Fiala
Popisek: Karlovy Vary po skončení filmového festivalu
reklama

Společně s herečkou Aňou Geislerovou nebo režisérem Janem Hřebejkem pak podepsala kritickou výzvu proti sponzoringu festivalu zbrojaři. „Začalo to tím, že jsem byla do Varů pozvaná jako člen poroty a toto pozvání jsem přijala, byla jsem ráda. Festivalu si vážím. Ale až v pátek, když festival začal, jsem si všimla nevkusné a neetické reklamy ‚We love shooting‘,“ uvedla. 

  • Původní text ZDE

„Potom jsem se do toho ponořila trochu hlouběji, kdy jsem si začala číst tiskové zprávy Amnesty International a jiných neziskových organizací, které se věnují monitoringu vývozu českých zbraní. A došlo mi, že nemohu jít jen tak do poroty v Karlových Varech, neboť s tím mám problém,“ podotkla. A zjistila, že problém nemá sama, její iniciativu podepsala další čtyřicítka lidí. 

Anketa

Hájí premiér Babiš dobře zájmy České republiky v EU?

91%
9%
hlasovalo: 17617 lidí
Místa v porotě se však zatím nevzdala. „Rozhodli jsme se apelovat na festival, aby se tohoto sponzora pro příští rok vzdal,“ uvedla Nvotová, jež se rozhodla nevyužít nyní festivalové peníze z těchto zdrojů. „Náš apel festival zřejmě nevyslyší. Jsem touto reakcí vcelku zklamaná,“ podotkla.

Nvotová pak odmítla, že by chtěla něco festivalu diktovat. „Festival je však o filmech a filmařích. Proto máme potřebu se k tomu vyjadřovat. A pokud se čtyřicítka umělců shodne, že nechceme, aby oslavu filmů sponzorovala firma, která vyvážela zbraně do nedemokratických zemí. Bylo by zodpovědné, aby se nad tím festival zamyslel,“ dodala. Festival by podle jejího názoru přežil i bez České zbrojovky, ona sama by se vzdala veškerých okázalostí spojených s festivalem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…