Mládek zřejmě bude jednat s OKD již v půlce ledna

05.01.2016 14:30

Jednání zástupců vlády s managementem těžební společnosti OKD, která má existenční problémy, se uskuteční pravděpodobně 14. ledna. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Na začátku prosince bylo jednání kvůli vysokým finančním požadavkům mateřské společnosti New World Resources (NWR) zrušeno. Předseda odborů Josef Středula tehdy uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč) za to, že bude pokračovat v těžební činnosti.

Mládek zřejmě bude jednat s OKD již v půlce ledna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

"Zatím se předpokládá, že jednání bude 14. ledna. Jestli se to potvrdí, zatím nevím," řekl dnes Mládek. Zástupci společnosti podle něj budou muset ministrům vysvětlit, jaký mají mandát a od koho.

"Po poslední konzultacích, které jsem provedl, se zdá, že zásadní otázkou, kterou si budeme muset jako vládní strana vyřešit, je, kdo vlastně bude partnerem pro jednání," řekl ministr. Uvedl, že v těžební společnosti sice existuje určitá vlastnická struktura, ve které figuruje například podnikatel Zdeněk Bakala, zároveň ale na konci roku 2014 proběhla v NWR rozsáhlá finanční restrukturalizace. "Musíme si vyjasnit, kdo je akcionářem současným, kdo je akcionář budoucí. U jednacího stolu by neměli sedět manažeři, ale vlastníci," uvedl. "Na jednání proto možná dorazí i zástupci držitelů obligací," dodal. V podobné duchu se Mládek vyjádřil už v prosinci při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Bakala představenstvo NWR na loňské dubnové valné hromadě opustil. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní.

NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za tři čtvrtletí loňského roku snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu Kč) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období v roce 2014. Tržby za devět měsíců roku 2015 firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard Kč). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Její problémy začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017 a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Platnost dohody by ale skončila, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo. NWR následně předložila státu finanční návrh za to, že bude pokračovat v těžbě. S návrhem nesouhlasí vláda ani odbory.

Mládek dnes dále uvedl, že je téměř jisté, že Důl Paskov bude muset být uzavřen do konce letošního roku. "Potíž je v tom, že v nelehké situaci jsou i ostatní šachty," dodal Mládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…