Mlčte, vy antisemité. Izrael sejmul světovou neziskovku

19.12.2023 8:04 | Zprávy

Nezisková organizace Human Rights Watch obvinila Izrael, že používá hladovění civilistů jako způsob vedení války v okupovaném Pásmu Gazy. … „Světoví vůdci by měli mluvit proti tomuto ohavnému válečnému zločinu.“ Americký ministr obrany Lloyd Austin při návštěvě Izraele nabádal své židovské přátele, aby více dbali na ochranu palestinských civilistů. Ale zároveň také ujistil Izraelce, že americká podpora je neotřesitelná a Izrael nikdy nebude stát sám. A Izraelci odpověděli přímo kritizující neziskové organizaci. Takto…

Mlčte, vy antisemité. Izrael sejmul světovou neziskovku
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Haifa shora

Americký ministr obrany Lloyod Austin dorazil na jednání do Izraele a podle agentury Reuters politiky židovského státu znovu důrazně vyzval, aby brali větší ohled na životy palestinských civilistů. Jeho cesta se uskutečnila uprostřed rostoucího znepokojení zahraničních vlád a mezinárodních organizací nad počtem obětí mezi civilisty v Gaze v důsledku izraelského bombardování a také rostoucího hladu a bídy v enklávě.

S ministrem obrany Izraele Yoavem Gallantem prý Austin diskutoval o tom, jak snížit poškození civilistů uvězněných na bojišti. Mluvili také o přechodu od velkého boje ke konfliktu s nižší intenzitou.

„V každé kampani nastávají různé fáze,“ řekl Austin na tiskové konferenci v Tel Avivu. „Budeme také nadále naléhat na ochranu civilistů během konfliktu a na zvýšení toku humanitární pomoci do Gazy,“ řekl Austin.

Zároveň však ujistil Izrael, že jeho podpora ze strany USA zůstává „neotřesitelná“. „Americká podpora bezpečnosti Izraele je neotřesitelná. Izrael není sám.“ Během návštěvy také řekl, že Hamás je „fanatickou teroristickou skupinou“, která by již nikdy neměla být schopna útočit na Izrael z Gazy.

Austin také ujistil Izraelce, že nehodlá diktovat nějaké časové osy, kdy by mělo dojít k deeskalaci konfliktu, či chcete-li k přechodu do mírnější fáze bojové operace. Na tuto část prohlášení amerického ministra obrany upozornil server Times of Israel.

Oznámil též, že na mezinárodní úrovni hodlá řešit problém s povstalci v Jemenu. Húsii, kteří ostřelují lodě v Rudém moři a fakticky tak ohrožují nemalou část proudícího světového obchodu. Austin navíc zdůraznil, že musí být ukončena íránská podpora těchto povstalců.

Vyzval také Hizballáh v Libanonu, „aby se ujistil, že se nebudou dít věci, které by vyvolaly širší konflikt“.

Na otázku ohledně civilních obětí izraelské vojenské operace Austin řekl, že Gaza je složitý bojový prostor s hustou populací a „proto je velmi, velmi obtížné vést jakoukoli vojenskou operaci“. Také poznamenal, že Hamás běžně používá civilisty jako štíty a bojuje „blízko nemocnic, mešit, kostelů, co si jen vzpomenete. To přidává konfliktu na složitosti“.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že během bojů teroristů z Hamásu s izraelskou armádou zemřelo téměř 19 500 civilistů a dalších takřka 52 300 lidí bylo zraněno.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Američané jsou velmi citliví na problém ochrany životu civilistů....., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNeziskový živnostník , 19.12.2023 9:52:26
což prokázali už v případech Hirošimy a Nagasaki.....

|  5 |  1

Další články z rubriky

„Všimli jste si, že by to někdo psal?“ Holec si všiml, jaké je ticho o Fialových slibech

11:55 „Všimli jste si, že by to někdo psal?“ Holec si všiml, jaké je ticho o Fialových slibech

Nejdražší a nejzbytečnější věc v EU je její parlament. Fiala je největší lhář v historii, Joe Biden …