Mohou přijít další útoky, varoval v ČT Bublan. Posléze rázně odmítl potápění lodí s uprchlíky

17. 8. 2017 19:08

Bývalý ministr vnitra a senátor František Bublan zvolený za ČSSD se pro Českou televizi vyjádřil k pravděpodobně teroristickému útoku v Barceloně. Čechy, Moravany a Slezany, ale i především Evropany obecně Bublanova slova zřejmě nepotěší.

Mohou přijít další útoky, varoval v ČT Bublan. Posléze rázně odmítl potápění lodí s uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Bublan je přesvědčen, že útok, jaký dnes zažili turisté na promenádě La Rambla ve španělské Barceloně, se může zopakovat.   

„Předpokládám, že ano, protože je to zbraň velmi laciná, protože není za potřebí žádné velké přípravy, bez žádných velkých znalostí. Já předpokládám, že se to bude tak trochu umocňovat, protože jak víme, Islámský stát končí a ti lidé, kteří tam nemohli realizovat své myšlenky, se budou chtít pomstít.“

Problém je, že pracovníků zpravodajských služeb a policistů není dost na to, aby mohli monitorovat všechny potenciálně podezřelé osoby. Podle Bublana se tady otevírá prostor např. pro sociální pracovníky, kteří se pohybují v rizikových komunitách. Senátor má za to, že by ruku k dílu mohli přiložit i rodiče, kteří po útoku říkají, že nechápou, jak jejich syn či dcera mohli spáchat to či ono, ale faktem je, že k radikalizaci jedince může dojít postupně a rodiče nebo příslušná komunita by mohla policii upozornit a říct: pozor, tady hrozí nebezpečí.

„Nejlepší cesta je skutečně ta, abychom snížili počet pachatelů, kteří budou ochotní něco takového provést, ale to je velmi obtížné a bude to běh na dlouhou trať,“ oznámil Bublan. Bohužel je to tak, že útočníci mnohdy inspirují další lidi, aby spáchali něco podobného.

Česká republika je podle názoru hosta relativně dobře připravena  

Bublan ale odmítl spojovat teroristické útoky s uprchlickou krizí. „Co se týče té migrace, Evropa na to připravena nebyla a udělala hodně chyb, ale my se ani nemůžeme chovat nelidsky a ty lodě s uprchlíky potápět nebo lidi střílet,“ řekl jasně Bublan. Migranti, kteří míří do Španělska, jsou ekonomičtí migranti, kteří míří do Evropy za lepším životem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

11:17 Proboha: „Agentka!“ Děsivé věci o prezidentce Čaputové

Během kampaně i po ní se co chvíli objevovala nařčení slovenské prezidentky, že je tzv. agentkou Sor…