Monika Pajerová rozsvítila pódium Chvilek: Jsme v civilizované Evropě, ale nechováme se tak. Výsměch Václavu Klausovi, pokud tedy ještě žije

16. 11. 2020 20:24

Na pondělní demonstraci pod názvem Rok změny: Začínáme! spolku Milion chvilek, která se kvůli koronaviru konala on-line, se kromě jiného připomínalo výročí sametové revoluce. O tom, co si z této doby můžeme odnést, řečnila Monika MacDonagh Pajerová, která 17. listopadu 1989 v podstatě zahájila demonstraci studentů. Popsala děsivé a nebezpečné paralely tohoto významného milníku se současnou dobou. A nešetřila ostrými slovy na adresu českých státníků.

Monika Pajerová rozsvítila pódium Chvilek: Jsme v civilizované Evropě, ale nechováme se tak. Výsměch Václavu Klausovi, pokud tedy ještě žije
Foto: Screen Facebook
Popisek: Monika Pajerová na oline demonstraci Milionu chvilek
reklama

Anketa

Je nezávislost ČT ohrožena Lipovskou, Xaverem a Matochou?

6%
94%
hlasovalo: 17771 lidí

Atmosféra 17. listopadu 1989 na Albertově se podle Pajerové velmi podobá te dnešní. „Bylo to napětí jako dnes tady a pocit očekávání,“ pronesla krátce úvodem v live streamu z pražského Lucerna Music Baru.

Připomněla, co tehdy stávkující studenti chtěli a co se ne v plné míře daří. „Chtěli jsme pro tuto zemi svobodu, demokracii a úctu k člověku. To se se střídavými úspěchy daří, ale ne vždycky,“ upozornila.

„Když si uvědomím, že za první republiky měli lidé pouhých dvacet let, a my se tu hmoždíme už jednatřicet let, trochu se stydím,“ přiznala.

Za nejdůležitější považuje splnění dvou úkolů, které jako generace roku 1989 dokázaly. „Jsme konečně členy Severoatlantické aliance, nemůže se nám snad stát, aby sem přijely cizí tanky a okupovaly tuto zemi. Jsme zpět v Evropě, kam jsme chtěli, a v západním kulturním civilizovaném prostředí. Bohužel ne vždy se tak podle toho chováme,“ všímá si Pajerová.

Doufá, že se v Evropě začneme chovat dospěle a zodpovědně. „Tak abychom si členství zasloužili a nebyli jen zbytečnou zátěží,“ podotkla.

Paralely mezi rokem 1989 a dneškem vidí především v tom, že se lidé cítí odcizení od světa politiků. „Lidé nemají ani chuť překonávat propast, která je dělí. Mezi politiky a jimi, lidmi, kteří se cítí opuštění. V tom je paralela s rokem 1989 dost děsivá. Je to nebezpečné a musíme to zastavit,“ vybízela své spoluobčany.

Benjamin Roll, Milion chvilek pro demokracii

Naději vidí v mladé generaci. „Je to generace, která je propojená na sociálních sítích a je schopná zorganizovat on-line demonstraci. Umí dnešním mocným pěkně zamíchat kartami, v tom jim držím palce. Vybudovali regionální síť, která je lepší a spolehlivější než leckterá síť politických stran,“ konstatovala.

„Mladí lidé z Milionu chvilek to dělají výborně. S lehkostí, s vtipem a zároveň zodpovědně, se znalostí toho, jak v těžké situaci se tato země nachází,“ ocenila práci této iniciativy.

Oceňuje prý vůdce a členy spolku i za to, že nepřistupují na Babišovu či Zemanovu hru vulgarismů. „Jsem ráda, že se nenechají Andrejem Babišem nebo Milošem Zemanem nebo nedejbože Václavem Klausem, pokud ještě žije, vlákat do vulgárních přestřelek,“ sdělila, že tito mladí lidé si drží styl.

Pevně věří, že začíná rok zazráků nebo rok změny. Naději vkládá především do rukou opozice. „Opravdu doufám, že demokratická opozice spojí své síly, zapomenou na malicherné žabomyší osobní a zbytečné neshody. Doufám, že do roka a do dne demokracie v České republice zase zvítězí,“ uzavřela Pajerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

15:56 Propaganda německých protektorů. Vzpomínáte na ten odpad na ČT? Vyoral se dobře baví nad vysíláním pro Maďarsko

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Zcela nepokrytě a bezprecedentně probíhá genocida psychického a fy…