Morálku politiků posuzovat přísněji, domnívá se většina Čechů

02.04.2015 18:10

Šest z deseti Čechů by morálku politiků posuzovalo přísněji než u ostatních lidí, protože v politice mají být jen ti nejlepší. Polovina lidí se přitom přiklonila k názoru, že by hodnocení politiků mělo zahrnovat i jejich soukromý život. Podle dvou třetin obyvatel České republiky spory a aféry ve veřejném životě zveličují novináři a ničeho se jimi nedosáhne. Vyplývá to z březnového průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Morálku politiků posuzovat přísněji, domnívá se většina Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nevalná účast poslanců při jednání poslanecké sněmovny
reklama

Názory veřejnosti na posuzování morálky politiků se příliš nemění, uvedlo CVVM. Podobný jako před dvěma lety tak zůstal také podíl lidí, podle kterých platí pro politiky stejná morálka jako pro všechny ostatní. Letos si to myslelo 37 procent lidí. Pouhá tři procenta dotázaných by politikům ledacos odpustila, protože se často dostávají do obtížných situací.

V hodnocení sporů ve veřejném životě se nejvýrazněji zvýšil počet lidí, podle kterých aféry zveličují novináři

Proti polovině Čechů, kteří by do hodnocení politiků zahrnovali i jejich osobní život, stojí 45 procent lidí, kteří by morálku politiků posuzovali pouze podle jejich jednání v politice. Také zde nejsou patrné výrazné změny. "Aktuální rozložení názorů je srovnatelné s výzkumem realizovaným v roce 2013, 2011 i 2010," uvedlo CVVM.

V hodnocení sporů ve veřejném životě se nejvýrazněji zvýšil počet lidí, podle kterých aféry zveličují novináři. Nyní si to myslí 67 procent Čechů, před dvěma lety to bylo 56 procent. "Aktuálně je tak o nafukování problémů novináři přesvědčeno zdaleka nejvíce lidí od začátku sledování, tj. od roku 2002," uvedli autoři průzkumu. Devět z deseti Čechů ale věří, že o problémech a sporech je třeba informovat, protože politici potřebují veřejnou kontrolu.

Nejvýrazněji v hodnocení politických afér proti roku 2013 ubylo lidí, podle kterých jde při sporech hlavně o vyřizování osobních účtů: ze 70 na letošních 62 procent. Zároveň vzrostl na 39 procent podíl lidí, kteří vidí ve sporech hlavně snahu řešit věcné problémy. Osm z deseti Čechů míní, že politické aféry patří k životu a vyskytují se i v jiných demokraciích, stejný počet dotázaných se obává, že Česku dělají ostudu před světem.

CVVM se v průzkumu v první dekádě března dotazovalo 1045 lidí ve věku od 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…