Moravec pálil: Covid, smrt, už 6 tisíc! Docent klidnil diváky: Je to trochu jinak

15.11.2020 13:36

V první hodině Otázek Václava Moravce se sešli ministr zdravotnictví za hnutí ANO lékař Jan Blatný, nezávislá senátorka a lékařka Alena Dernerová a anesteziolog Tomáš Vymazal. Blatný vysvětloval, kdy systém PES skončí v boudě. Vymazal konstatoval, že by nezavíral školákům první a druhé třídy. „Můj názor je, že to bylo zbytečné,“ uvedl. A zkritizoval média. Dernerová složila poklonu hygienikům. „Instituce hygieny byly v podstatě v troskách, ale hygienici se přesto za úřednický plat vybičovali k neuvěřitelným výkonům,“ poznamenala.

Moravec pálil: Covid, smrt, už 6 tisíc! Docent klidnil diváky: Je to trochu jinak
Foto: Screen Youtube
Popisek: Nebát se! Speciální pořad Václava Moravce k epidemii
reklama

Ministr Blatný hned na úvod připomněl, že nově přijatý protiepidemicky systém (PES) bude fungovat jen za situace, že v Česku bude dál trvat nouzový stav, protože bez nouzového stavu má sada příkazů jen charakter doporučení – a tady podle Blatného hrozí, že řada lidí nebude doporučení respektovat, což koronavirovou infekci by ovlivnilo nepříznivě.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12969 lidí

Dernerová tady dala Blatnému za pravdu. „V tuto chvíli bych byla pro prodloužení nouzového stavu o 30 dní,“ uvedla.

Jedním dechem však dodala, že se PES bude muset změnit, protože žít kupříkladu půl roku v nouzovém stavu není reálné. Systém PES ale opravdu nouzový stav vyžaduje, protože zahrnuje i v prvním stupni omezování práva shromažďovacího, což bez nouzového stavu nelze.

„Do toho systému by měli začít zasahovat i lidé, kteří žijí ten reálný život, normální epidemiologové, virologové, zástupci Hospodářské komory a další, a nejen lidé, kteří, když to řeknu blbě, žijí v laboratoři,“ podotkla Dernerová.

Blatný ujišťoval, že běh nouzového stavu na půl roku není v plánu.  

„Pes je postavený tak, aby ve chvíli, kdy nebude potřeba, mohl být stažen do boudy a my se pak můžeme začít chovat podle jiných opatření,“ pravil šéf resortu zdravotnictví.

Poté v televizi oznámil, že prvňáčky a druháčky, kteří se vrátí do škol, nebude ministerstvo zdravotnictví podrobovat plošnému testování na covid, ale u učitelů to bude doporučovat.

Základní problém tkví podle ministra v tom, že nemáme k dispozici ve velkém počtu testy, které by mohli využít i laici. I s antigenními testy mohou pracovat jen k tomu proškolené osoby.

Vymazal uklidňoval, že neexistují studie, že prvňáci a druháci by představovali riziko v koronavirové epidemii. Proto se mu zdálo zbytečně zavírat takto malým dětem školy. „Můj názor je, že to bylo zbytečné,“ řekl Vymazal.

Kdyby se školy nezavřely, ulehčilo by to dětem i rodičům.

Blatný prohlásil, že ve světě existují různé studie. Některé z nich označují malé děti za rizikové, jiné nikoliv. Blatný v této souvislosti přislíbil, že se bude snažit získat data o tom, nakolik ty malé děti představují riziko.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14670 lidí

Moravec poté přehodil diskusní výhybku k úmrtím spojeným s nemocí covid-19. V Česku „s covidem“ či „na covid“ zemřelo více než 6 tisíc lidí.

Docent Vymazal tady diváky uklidňoval. „Já bych to neviděl tak dramaticky,“ pravil anesteziolog, s tím, že je třeba rozlišovat, kdo umřel jen na nemoc covid-19, a kdo měl vedle toho i řadu jiných nemocí.

Všichni tři hosté se ale shodli na tom, že dlouhodobě mají být testováni pracovníci sociálních zařízení, aby se konečně začala chránit nejohroženější skupina obyvatel. Jak Vymazal, tak Blatný, tak Dernerová uvedli, že tady stát zaspal.

Blatný však veřejnost ujišťoval, že se ani tak nenaplňují ty nejčernější epidemické scénáře a že stát s plošným testováním v domovech pro seniory počítá, a to od prosince.

Blatný se v této souvislosti zastával všech lidí, kteří testování provádějí. „Odvádějí skvělou práci,“ uvedl ministr.

Se senátorkou Dernerovou i s doc. Vymazalem se ministr shodl v tom, že se nelze utestovat až do bezvědomí, obrazně řešeno. Blatný podotkl, že ani testování není zadarmo. Za 30 tisíc testů se měsíčně utratí asi 2 miliardy korun, a tuto sumu je třeba obhájit v Poslanecké sněmovně.

Poté Blatný sliboval, že od Nového roku stát zvládne trasovat profesionálním způsobem, aniž by si musel kupovat služby nějakého profesionálního call centra.

Stát, podle ministra, chystá ještě jednu změnu. Napříště hodlá systém institucí hygieny řídit centrálně. Dernerová ho v tom plně podpořila. „Instituce hygieny byly v podstatě v troskách, ale hygienici se přesto za úřednický plat vybičovali k neuvěřitelným výkonům,“ poznamenala Dernerová.

Vymazal se poté obul do médií. „Když jste si před měsícem pustil zpravodajství, třeba zrovna ČT1, tak tam se prakticky o ničem jiném nemluvilo,“ poznamenal anesteziolog, s tím, že to vypadalo, že zdravotnictví se hroutí, ale to nebyla a není pravda.

Dernerová u Vymazalovy kanonády vůči médiím přikyvovala.

Ministr Blatný věnoval pár slov i vakcíně proti covidu. Vyzval lidi, aby se nechali očkovat, až bude ověřená vakcína skutečně k dispozici. Pokud se podaří proočkovat na 70 procent populace, tak může být podle Blatného vyhráno.

Po tom, aby se lidé nechali očkovat, volal i lékař Vymazal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Klus ostrýma: Na Babiše poslal i svou ženu Tamaru

12:08 Tomáš Klus ostrýma: Na Babiše poslal i svou ženu Tamaru

Sympatizant Milionu chvilek pro demokracii Tomáš Klus nazpíval se svou ženou písničku proti premiéro…