Moravec si nechal udělat průzkum mínění o ukrajinské válce. Lidé nepochybují o vměšování Ruska, ale sankce odmítají

01.03.2015 15:49

Průzkum agentury TNS AISA pro nedělní Otázky Václava Moravce naznačil, jak se čeští občané dívají na krizi na Ukrajině. Většina prý nepochybuje o tom, že se do krize vměšuje Rusko. Jen třetina lidí ale podporuje další zpřísnění sankcí.

Moravec si nechal udělat průzkum mínění o ukrajinské válce. Lidé nepochybují o vměšování Ruska, ale sankce odmítají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Den nezávislosti Ukrajiny na Václavském náměstí v Praze
reklama

Agentura TNS AISA zpracovala pro Českou televizi průzkum, z něhož plyne, že jasná většina Čechů, Moravanů a Slezanů nepochybuje o vojenské účasti Ruska v konfliktu na východě Ukrajiny. Rozdílné pohledy pak lze vidět u občanů odlišného politického zaměření. Zatímco voliči Úsvitu či komunistů nevěří v angažmá Ruska, u ODS či TOP 09 je to naopak. Většina lidí pak preferuje diplomatická jednání na Ukrajině před zasíláním zbraní.

Mladí lidé často nevylučují vojenskou pomoc Ukrajině

"O tom, že Kreml vojensky pomáhá proruským separatistům, méně pochybují muži a lidé s vysokoškolským vzděláním. O ruské účasti v konfliktu jsou přesvědčeni zejména liberální voliči – stoupenci ODS, TOP 09, zelených a především Pirátů, u nichž zaznívá přesvědčení o ruské účasti vůbec nejsilněji (86 procent). Opačné stanovisko potom zastávají stoupenci Úsvitu a především komunistické strany - 39 procent příznivců KSČM má za to, že Rusko separatisty vojensky nepodporuje," informuje ČT.

Dvaašedesát procent respondentů má za to, že by se měl konflikt na Ukrajině řešit diplomaticky. Za zmínku přitom stojí, že mnohem optimističtější jsou ve výhledu na řešení krize mladí lidé. Až 45 procent občanů ve věku 18 - 29 let připouští poslání vojenské pomoci na Ukrajinu. U občanů starších šedesáti let je to jen 11 procent. Starší lidé jsou v otázce řešení krize pesimističtější.

Celý průzkum ZDE

Jen třetina občanů je ale nakloněna zpřísnění sankcí vůči Rusku. Přesněji řečeno jde o 36 procent dotázaných.

Pohled na krizi se liší i podle věku a sympatií k různým politickým stranám, kupříkladu stoupenci Tomia Okamury a také komunistů pochybují o ruské účasti v konfliktu nejvýrazněji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

22:38 Půlka obyvatel říká, že si nic nedělá ani z příznaků, hromoval Hamáček. Takže vláda výrazně omezila pohyb, do ulic policie a armáda

Vláda vyhlásila opět nouzový stav. Od pondělí na tři týdny bude také výrazně omezen pohyb osob. Pro …