Moskevský profesor: Rusku hrozí další revoluce, protože se Putin v roce 2011 vydal špatným směrem

30.09.2014 10:02 | Zprávy

Ředitel Centra postindustriálních studií a profesor na Vysoké škole ekonomické v Moskvě Vladislav Inozemcev kritizuje vývoj Ruska po roce 2011. Míní, že jde o slepou odbočku dějin a Rusku současný vývoj nic dobrého nepřinese.

Moskevský profesor: Rusku hrozí další revoluce, protože se Putin v roce 2011 vydal špatným směrem
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vlladimir Putin

„Za období vlády Vladimira Putina se Rusko stalo součástí globální ekonomiky a v mnoha ekonomických aspektech se v porovnání s érou jeho předchůdce Borise Jelcina skutečně zlepšila celková prosperita země. Zahraniční obchod vzrostl v roce 2008 na pětinásobek oproti roku 2000. Počet Rusů, kteří vycestovali do zahraničí se za stejné období dostal na trojnásobek. Vývoj moderních komunikačních systémů a internetu v Rusku byl jedním z nejrychlejších na světě,“ píše Inozemcev.

„Tento pozitivní trend se však začal měnit k horšímu v roce 2011, kdy začaly být zřejmé dvě základní premisy. Relativní úspěch ruské ekonomiky byl pro některé Rusy signálem k politickým změnán, jakési druhé perestrojky. Zároveň se však také ukázalo, že Rusko postrádá technologické kapacity k dosažení skutečně rozsáhlé modernizace, díky které by se mohlo zbavit ekonomické závislosti na vývozu přírodních zdrojů,“ míní Inozemcev.

„V roce 2012 si ruská vládnoucí politická elita s konečnou platností uvědomila, že ekonomika zaožená na vývozu plynu a nafty se nejlépe řídí pomocí nedemokratických nástrojů a pouštět se do nějaké hlubší restrukturalizace by bylo v časech rostoucích veřejných protestů příliš riskantní. Ruské odvrácení se od Evropy a Západu tedy nezačalo během ukrajinské krize, ale již v roce 2012, kdy se Putin potřetí ujal prezidentského úřadu. Fakt, že mnoho západních lídrů v posledních letech věřilo v demokratizaci Ruska, jenom dokazuje, jak moc nepochopili podstatu uvažování ruských elit i obyčejných Rusů,“ tvrdí Inozemcev.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …