Murmanským vojákům se prý podařilo vyhnout se nasazení v Donbasu

19.02.2015 7:40

Ruským vojákům z dělostřelecké a raketové brigády v Murmansku, kterým hrozilo převelení na bojiště v Donbasu na východě Ukrajiny, se podařilo dosáhnout setrvání na severu Ruska. Slova velitelů o "služební cestě do Donbasu" si prý nesprávně vyložili, informovala nezávislá televize Dožď s odvoláním na člena prezidentské rady pro lidská práva Sergeje Krivenka. Moskva stále popírá ukrajinská a západní obvinění, že by v Donbasu bojovali ruští vojáci, nejvýše připouští výskyt ruských dobrovolníků v řadách povstalců. Informuje o tom ČTK.

Murmanským vojákům se prý podařilo vyhnout se nasazení v Donbasu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát žádající pomoc Donbasu

Velitel murmanské jednotky vojákům "řekl, že ho nepochopili, že o žádnou cestu na jih nešlo", uvedl Krivenko. Stejně tak prý i zástupce velitele ujistil, že vojáci si jen obecně mají vykládat jeho slova, že "dá-li vlast rozkaz někam odjet, budete ho muset splnit".

Rozruch okolo reptajících vojáků z Murmanska vypukl poté, co si postěžovali ochráncům lidských práv, že po podpisu kontraktu s armádou se je velení chystá nasadit do bojů na Ukrajině. Dokonce kvůli tomu už absolvovali speciální výcvik.

"(...) je válka, musíme bránit Rusy umírající pod bombami Ukrajinců," vysvětloval prý vojákům zástupce velitele, podplukovník Vjačeslav Okaněv, a vyhrožoval jim, pokud odmítnou bojovat na Ukrajině, vylíčil internetový list Gazeta.ru. Nicméně z 58 vojáků si žádost o propuštění do civilu podalo jen osm.

Sám Okaněv listu vysvětloval, že mělo jít o doprovod humanitárních konvojů, ale že hovořil jen "teoreticky". Podle deníku už asi 70 vojáků z posádky Sputnik u Murmanska bylo loni v listopadu na Ukrajině nasazeno, o podrobnostech však mlčí.

Nezávislá ruská média loni v létě upozornila na sérii pohřbů 12 výsadkářů z Pskova, kteří údajně padli na Ukrajině. Od úřadů se však nepodařilo získat oficiální objasnění. Prokuratura uzavřela vyšetřování s tím, že jde o vojenské tajemství.

Ukrajinci v téže době zajali desítku ruských parašutistů, ti však tvrdili, že zabloudili a hranici přešli nevědomky a omylem.

"Armádnímu velení se daří udržovat disciplínu, dokud příbuzní ruských vojáků bojujících na Ukrajině zachovávají mlčení," napsal liberální list Vedomosti o dopadech nepřiznané ruské účasti v "tajné válce" na Donbasu. Nicméně počet dezercí stoupl z 388 v prvním pololetí 2013 na loňských 629 a počet odhalených "simulantů" z 33 na 115. Už brzy se podle listu také dají čekat problémy se stovkami, možná tisícovkami veteránů "tajné války", podobné návratu vysloužilců z afghánského tažení v 80. letech.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…