Komisařka EU jde proti USA: „Digitální regulace je otázkou naší suverenity“

27.11.2025 14:03 | Monitoring

Evropská unie se ocitá pod rostoucím tlakem Spojených států, které do probíhajících obchodních jednání vnášejí téma digitální regulace. Nejvýrazněji se proti tomu ohradila výkonná místopředsedkyně Evropské komise a šéfka antimonopolního úřadu Teresa Riberová. Americké vyjádření, podle něhož by EU mohla získat ústupky v celní politice výměnou za revizi klíčových digitálních předpisů, označila za „vydírání“.

Komisařka EU jde proti USA: „Digitální regulace je otázkou naší suverenity“
Foto: Screen X Teresa Ribera
Popisek: Místopředsedkyně Evropské komise a šéfka antimonopolního úřadu Teresa Riberová

Napětí v obchodních jednáních narůstá

Kontroverzi rozpoutalo pondělní prohlášení amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka po jednání v Bruselu. Naznačil, že Spojené státy mohou změnit svůj přístup k clům na ocel a hliník, pokud EU přehodnotí své digitální předpisy. Podle vysokých evropských úředníků šlo o nepřímý, ale zřetelný pokus zasáhnout do strategické agendy unie – především do zákona o digitálních trzích (DMA) a zákona o digitálních službách (DSA).

USA tyto normy dlouhodobě kritizují. Tvrdí, že DMA je namířen především proti velkým technologickým platformám, z nichž většina pochází ze Spojených států. Podobně se staví i k DSA, který zpřísňuje pravidla proti nelegálnímu obsahu na internetu a podle amerických úředníků může omezovat činnost platforem jako je X, dříve Twitter.

Riberová: Evropská pravidla nejsou součástí vyjednávacích balíků

Riberová ve středečním rozhovoru jasně uvedla, že EU nenechá své digitální předpisy zapojit do obchodních dohod. „Digitální regulace je otázkou naší suverenity,“ zdůraznila. „Stejně jako respektujeme americká pravidla, ať se týkají zdravotnictví, ocelářství nebo automobilového průmyslu, očekáváme stejný přístup i k našemu legislativnímu rámci,“ řekla podle informací Politico.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…