Mussolini, Kaddáfí... Kdo všechno také dostal naše nejvyšší vyznamenání?

01.11.2015 6:21

Prezident Miloš Zeman udělil státní vyznamenání mimo jiné i Miroslavu Tomanovi, ministru zemědělství v komunistické normalizační vládě. Za tento krok si prezident vysloužil kritiku, obočí pozvedl dokonce i předchůdce v úřadě Václav Klaus. Vzpomene si ale někdo, že z rukou T. G. Masaryka obdržel vyznamenání fašistický diktátor Benito Mussolini?

Mussolini, Kaddáfí... Kdo všechno také dostal naše nejvyšší vyznamenání?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu
reklama

U příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident Miloš Zeman 35 státních vyznamenání. Zatímco za ocenění statečného studenta Petra Vejvody prezident sklidil uznání, za vyznamenání pro komunistického ministra zemědělství Tomana si vysloužil i kritiku. Přidal se k ní i druhý český prezident, Václav Klaus, který poukázal na to, že Zeman prolomil čtvrt století trvající tabu.

Týden.cz ovšem připomíná, že pohled do historie ukazuje, že to nebylo poprvé, kdy vyznamenání dostala kontroverzní osobnost. V roce 1926 obdržel československé státní vyznamenání Benito Mussolini a v roce 1978 státní vyznamenání dostal libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, a to z rukou posledního komunistického prezidenta Gustava Husáka v roce 1978.

Server si v souvislosti s vyznamenáními klade ještě jeden dotaz. „A kde je dnes konec československému Řádu bílého lva, jehož nositelem byl Muammar Kaddáfí? Nebo Benito Mussolini? A kam se zatoulal ‚bílý lev‘ propůjčený rumunskému diktátorovi Ionu Antonescovi nebo východoněmeckému vůdci Erichu Honeckerovi?“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teroristka. A jiní výtečníci. Amerika objevuje, kdo stojí za Black Lives Matter

12:45 Teroristka. A jiní výtečníci. Amerika objevuje, kdo stojí za Black Lives Matter

Americký server Heritage.org přišel s článkem, který rozkrývá zakladatele hnutí Black lives matter. …