My budeme navrhovat, oni vyrábět. Viceprezident Vance ukázal na velký omyl Západu

19.03.2025 21:55 | Monitoring

„Levná pracovní síla je v podstatě berlička, která brzdí inovace,“ řekl americký viceprezident J.D. Vance během úterního projevu o technologiích a umělé inteligenci, kde ve dvou argumentech shrnul příčiny selhání globalizace. Vance dále upozornil na chybnou představu, že bohaté země si udrží náskok ve vysokých stupních hodnotového řetězce, zatímco chudé země se omezí na jednoduchou výrobu.

My budeme navrhovat, oni vyrábět. Viceprezident Vance ukázal na velký omyl Západu
Foto: Repro: X
Popisek: Viceprezident Spojených států amerických během projevu o technologiích a umělé inteligenci

Vance poukázal na to, že myšlenka, že mocnosti a bohaté země budou schopné oddělit výrobu věcí od designu, byla mylná. „Ukázalo se, že geografické oblasti, které vyrábějí, jsou v navrhování věcí strašně dobré,“ uvedl Vance, že oblasti zaměřené na výrobu se ukázaly jako velmi schopné i v návrhu produktů, často díky spolupráci mezi firmami zaměřenými na design a výrobními firmami. A tak se stalo, že původně chudší země zaměřené na výrobu začaly konkurovat vyspělejším zemím včetně Ameriky.

„Nyní, předpokládali jsme, že ostatní národy nás budou v hodnotovém řetězci vždy následovat, ale ukázalo se, že jak se zlepšovaly na nižším konci hodnotového řetězce, začaly nás dohánět i na vyšším konci. Byli jsme vytlačeni z obou konců. To byla první chyba globalizace,“ řekl Vance.

Dále se zaměřil na problematiku importu levné pracovní síly, kterou přirovnal k droze západních ekonomik. „Levná pracovní síla je v podstatě berlička, která brzdí inovace,“ kritizoval přístup amerických firem k levné výrobě, která je pro ně snazší než inovace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

21:31 „Skandální.“ Hrad tajil, ale neutajil. Měl by přijet Zelenskyj. Přišla stížnost

Tajnosti kolem příjezdu zahraničního státníka na Pražský hrad vzbuzují otázky. Oficiálně jméno návšt…