My nerozlišujeme lidi na věřící a nevěřící, ohradil se u Tvarůžkové nový šéf lidovců. Jsou tu prý pro lidi s kritickým myšlením

01.04.2019 20:54

Hostem pondělního pořadu Interview na ČT24 byl nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Moderátorka Zuzana Tvarůžková otevřela téma o jeho zvolení a plánech do budoucna. „Náš slušný, kultivovaný, konzervativní program tu má velký potenciál růstu, a to klidně k osmi až deseti procentům,“ míní šéf lidovců.

My nerozlišujeme lidi na věřící a nevěřící, ohradil se u Tvarůžkové nový šéf lidovců. Jsou tu prý pro lidi s kritickým myšlením
Foto: http://www.kdu.cz
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

Novopečený předseda lidovců se po svém zvolení do médií několikrát vyjádřil, že své zvolení nečekal. „Šel jsem do toho ne kvůli sobě, ale kvůli odpovědnosti za KDU-ČSL. Byl jsem připraven předsedou být, ale byla to soutěž tří silných kadidátů,“ řekl Výborný s tím, že ještě v pátek ráno nedovedl nikdo takový výsledek předjímat.

Své vítězství nad ostatními kandidáty si vysvětluje tím, že u delegátů převážila touha po změně, nové tváři. „A tu jsem jim zřejmě dokázal představit právě já. Jak Jurečka, tak Bartošek byli součástí minulého vedení,“ řekl k tomu, proč si myslí, že před nimi ve výsledku měl takový náskok.

V kontextu s tím ale zdůraznil, že tento sjezd nebyl žádnou revolucí, spíše sebereflexí. Sjezd podle Výborného ukázal, že KDU-ČSL v posledních osmi letech dokázala několik výborných věcí. „Jako jediná politická strana jsme dokázali překonat krizi, kdy jsme se dostali ze Sněmovny. Stejně tak jsme dokázali stranu i sjednotit,“ dal za příklad šéf KDU-ČSL.

Na druhou stranu předseda lidovců přiznává, že se dělaly chyby. „O politické straně stejně jako o jiných profesích platí, že pokud se stanou nějaké chyby, je třeba si je přiznat a od nich se odrazit a růst,“ podotkl Výborný a stručně připomněl, že ve vládě Sobotky splnili osmdesát procent programu, a proto působení v této vládě považuje za úspěšné.

Na otázku, v čem bude Výborný jiný než expředseda KDU-ČSL Bělobrádek, odvětil, že neví, jestli bude úplně jiný, ale co považuje za nutné říct, je, že lidovci jsou jasně středopravicová, konzervativní a proevropská politická strana. „Musíme začít pracovat tak, abychom dokázali oslovit veřejnost,“ míní Výborný, podle kterého nemohou zůstat zavření někde v kancelářích nebo Poslanecké sněmovně.

Velká výzva pro nové vedení je podle jeho názoru bezesporu poslední fáze, kterou je kampaň do Evropského parlamentu. „Musíme být silní v osobnostech a v tématech. To je to, co já nabízím KDU-ČSL i se svým týmem nového vedení,“ uvedl.

Výborný už nyní očekává, že jeho předsedování nebude neomylné. „Každý člověk ale dělá chyby, je to přirozené a vím, že i já je budu dělat. I proto jsem v rámci sebereflexe na sjezdu připomínal, že ne vše se nám vždy podařilo. Ale samotné angažmá v Sobotkově vládě nepovažuji za chybu. Někdy jsme byli spíše možná příliš proaktivní a řešili jsme věci i za naše koaliční partnery, které jsme řešit nemuseli, to byla chyba,“ zkonkretizoval Výborný přešlapy z minulosti.

„Zmíním ještě jednu věc, která ale platí obecně. Musíme být také srozumitelní. V případě, že něco řekneme ráno, musí to platit i večer, jinak se staneme pro voliče nečitelní a podpora nám bude klesat,“ konstatoval Výborný.

Moderátorka namítla, jestli někdy zase KDU-ČSL nebyla naopak spíše mlčenlivá. „Někdy jsme možná byli zase příliš tolerantní, to je téma od tématu,“ zhodnotil předseda KDU-ČSL, podle kterého je politika o komunikaci a uvnitř KDU-ČSL si ne vždy dokázali věci dostatečně vykomunikovat.

Za další poznamenal, že velmi důležité je být nekompromisní při politických vyjednáváních na úrovni vlády.

Odhalil i svůj pohled na fakt, že se KDU-ČSL dalšího vládního angažmá po boku hnutí ANO neúčastní. „Já nejsem rád, že se neúčastníme vlády. Politik má prosazovat svůj program a ten se nejlépe prosazuje ve vládě. Před rokem 2017 jsme ale řekli některé podmínky, že nebudeme spolupracovat na vládním projektu, kde by i nepřímo byla podpora KSČM či jiných extremistů,“ řekl Výborný a doplnil, že jelikož dnešní vláda stojí na podpoře KSČM, už proto by v ní nemohli být a nebudou.

Pak připomněl, že také stanovili podmínku, že nebudou ve vládě, kde bude osoba čelící trestnímu stíhání. „Jsem rád, že KDU-ČSL v tomto ukázala konzistentnost, jsme skutečně klidnou silou. Co jsme řekli před volbami, platilo i po volbách,“ sdělil spokojeně.

A v souvislosti s tím poukázal na ČSSD, u které se v tomto ohledu nic podobného říci nedá. „ČSSD si stanovila pět podmínek, a to nepřekročitelných, všech pět ale překročila a dnes se potýká s někdy nevypočitatelnými kroky hnutí ANO,“ pousmál se Výborný, podle kterého rozhodně nejsou a priori opozicí vůči všemu.

Prozradil také, z čeho podle něj vychází síla KDU-ČSL. Má to prý dva rozměry. „Jednak jsme nejsilnější strana na komunální úrovni, to si chceme udržet a z této sféry chci čerpat nové osobnosti,“ zdůraznil s tím, že je také samozřejmě v příštím roce čeká výzva v podobě krajských voleb.

„Já ale nechci být předsedou strany, která bude každý měsíc s oroseným čelem čekat aktuální průzkumy veřejného mínění, jestli se pohybujeme na 4,9 nebo 5,1 procenta,“ řekl Výborný s tím, že v poslední době to tak vypadalo a je třeba uvedomit si chyby, které dělali, jak již zmiňoval.

„Budeme-li aktivně pracovat, půjdeme-li mezi lidi a veřejnost uvidí, že nám jde skutečně o každého jednotlivého člověka, tak slušný, kultivovaný konzervativní program tu má velký potenciál růstu, a to klidně k osmi až deseti procentům,“ je přesvědčen předseda KDU-ČSL Výborný, který je přesvědčen o tom, že o voliče přišli nejspíše kvůli oné nekonzistentnosti jejich postojů a nesrozumitelnosti.

Kde tedy podle Výborného mohou lidovci voliče ještě získat? „Když se podíváte na výsledky prvního kola prezidentské volby, tak srozumitelný kandidát Pavel Fischer s jasně konzervativním programem získal přes 10,5 procenta hlasů,“ připomněl Výborný s tím, že voličský potenciál se tu s voličským potenciálem KDU-ČSL jednoznačně překrývá.

Následně zdůraznil, že je klišé, že KDU-ČSL je stranou pro věřící a pro křestany. „Tohle klišé je nám neustále přisuzováno už desítky let. Jasně a důrazně opakuji, že nerozlišujeme voliče a lidi na věřící a nevěřící. Děláme vše pro to, abychom ukázali, že jsme tu pro lidi s kritickým myšlením a že jsme hodnotová strana,“ řekl Výborný a podotkl, že KDU-ČSL vychází z kořenů, které jsou pro ně sice důležité, ale jejich cílem je naprosto každý jedinec, a tak je ostatně postaven i jejich program.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…