NATO pomůže Ukrajině více než atomová bomba, tvrdí ukrajinský analytik

27.09.2014 10:59

NATO pomůže Ukrajině víc než atomová bomba, říká vojenský analytik Michajlo Samus v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Ukrajinská vláda podle něj využívá ruské agrese k budování strategického spojenectví se Západem.

NATO pomůže Ukrajině více než atomová bomba, tvrdí ukrajinský analytik
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace

Kyjev minulý týden oznámil, že mu Ruská federace vyhrožovala jadernými zbraněmi, a sám naznačil, že by se Ukrajina mohla vrátit k jadernému programu. Následně ujistil, že to není na pořadu dne.  

Ukrajinský vojenský analytik a novinář Samus říká, že Ukrajina a atomové zbraně jsou velké téma už od vyhlášení nezávislosti země v roce 1991. „V sovětské éře byla Ukrajina centrem jaderného průmyslu, 70 % sovětských mezikontinentálních balistických raket bylo vyrobeno v Dněpropetrovsku. Svého jaderného arzenálu se však Kyjev vzdal v roce 1994 podpisem Budapešťského memoranda, a to výměnou za garanci suverenity a nedotknutelnosti svého území. Jenže letos jeden z garantů svůj závazek svévolně porušil. Rusko svým postupem v ukrajinské krizi a anexí Krymu dokázalo, že si z daného slibu nic nedělá,“ připomenul analytik.

„Špinavá bomba“ může být hotová za pár dnů

Analytik připouští, že výroba jaderné zbraně je možná. „Špinavá bomba`, tedy konvenční výbušniny s radioaktivní příměsí, může být skutečně hotová během pár dnů, v tom mají Rusové pravdu. Takový typ zbraně však není příliš účinný,“ vysvětluje Samus. Výroba plnohodnotné atomové bomby by však podle něj kladla před Ukrajinu nelehký úkol. „V souladu s Budapešťským memorandem totiž zničila veškerou infrastrukturu, kterou by k tomu potřebovala. Nemá žádný obohacený uran ani výbavu k jeho výrobě či výrobě hlavic, nemá kde případnou zbraň otestovat. Aspoň prozatím,“ říká.

Jde spíš o strategii

„Ty řeči o jaderných zbraních bych chápal spíš jako politické proklamace, snahu ovlivnit stávající situaci silovou rétorikou. Ze strany Kyjeva může jít také o jistý signál Západu,“ uvádí Samus.

„Jsme zpět u Budapešťského memoranda. Jeho porušení ohrožuje nejen Ukrajinu, ale celý systém mezinárodní bezpečnosti. Když si nějaká země za pár let řekne, že si svou územní integritu a suverenitu pojistí atomovou bombou a mezinárodní společenství se ji pokusí odradit s tím, že se samo stane garantem, může tato země namítnout: Podívejte se, jak to dopadlo s dohodou z Budapešti. Ukrajinská vláda to dobře ví a ve vyjednávání se Západem toho využívá. Každopádně osobně si myslím, že jaderná zbraň není pro Ukrajinu ta správná cesta. Už z toho důvodu, že by tím šla proti strategickým zájmům systému, jehož chce být součástí. V mých očích je NATO rozhodně lepším garantem bezpečnosti než atomová bomba,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz ukrajinský vojenský analytik Michajlo Samus, který nyní působí v pražské redakci časopisu Defense Express.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem

7:43 Ne, nic. Ukrajina zklamána nejbližším spojencem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj před pár dny sdělil členům NATO, že Ukrajina potřebuje minimá…