NSS už má nejméně pět stížností souvisejících s volbami. Další mohou přijít

31.01.2013 10:17

K Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) se začaly scházet stížnosti na průběh a výsledek prezidentských voleb, z nichž jako vítěz vyšel Miloš Zeman. Aktuálně soud řeší přinejmenším pět návrhů, vyplývá z databáze InfoSoud. Podle informací ČTK podali stížnosti například právní aktivista a blogger Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana. NSS informace o jednotlivých stížnostech nepodává.

NSS už má nejméně pět stížností souvisejících s volbami. Další mohou přijít
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Sedmidenní lhůta pro zpochybnění voleb oficiálně začala plynout ve středu a potrvá do úterý 5. února. Poté mají soudci 15 dní na rozhodnutí. Přezkoumávání voleb Nejvyšším správním soudem tedy skončí nejpozději 20. února. Nelze vyloučit, že se někteří nespokojení stěžovatelé ještě obrátí na Ústavní soud. Zeman prezidentský slib složí 8. března.

Pecina podal k NSS návrh na určení neplatnosti rozhodnutí o volbě prezidenta republiky. Text zpřístupnil na svém blogu. Vadí mu způsob, jakým ministerstvo vnitra vyřadilo z voleb Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého, zpochybnil použitý algoritmus při kontrole petičních archů, má výhrady také k prováděcímu zákonu. NSS by se podle něj měl sám obrátit na Ústavní soud a navrhnout mu zrušení některých paragrafů prováděcího zákona. Pecina na svém blogu připouští, že jeho šance jsou nízké, doslova nulové. NSS totiž většinu těchto výhrad řešil už před volbami, stejně jako Ústavní soud.

Zneplatnění voleb se domáhá také aktivista Kohout. Argumentuje především dočasným vyřazením Jany Bobošíkové z volby, což považuje za porušení Listiny základních práv a svobod. Dále poukazuje na údajné chyby při delegování zástupců do okrskových volebních komisí. Na NSS se chce obrátit také nevládní organizace Růžový panter, podle níž byla hrubým způsobem porušena pravidla volební kampaně, a to například celostránkovým novinovým inzerátem proti druhému z finalistů, Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09).

Volba by se mohla opakovat

Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel. Důvodem pro podání je takové porušení pravidel stanovených volebním zákonem, které by mohlo ovlivnit výsledek volby prezidenta. Pokud by NSS návrhu na prohlášení neplatnosti volby hlavy státu vyhověl, mohl by podle zákona nařídit opakování celých prezidentských voleb, do nichž by se mohli zapojit i noví kandidáti, nebo jen některé části dosavadního volebního procesu. Jinými slovy, soud by sám určil, od kterého úkonu se volba bude opakovat. NSS v minulosti při přezkoumávání voleb postupoval zdrženlivě.

Ještě před oficiálním začátkem lhůty soud dostal několik podnětů, které nějak souvisely s prezidentskými volbami. Jeden návrh se týkal financování Zemanovy kampaně a NSS jej předal Městskému soudu v Praze. Dalších několik už soudci odložili, protože nesplňovaly různá formální kritéria. Byl mezi nimi také podnět muže z Brna, jenž si stěžoval na údajné úmyslné klamání voličů Schwarzenbergem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…