Na Babišovo ministerstvo si posvítí sama Lenka Bradáčová. Jde o miliardy

24.05.2016 20:27

Pražská vrchní státní zástupkyně začne prověřovat trestní oznámení podané ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) ve věci správy státního dluhu. Právě Bradáčová pak zřejmě rozhodne, co bude dál. Informuje o tom server iHned.cz.

Na Babišovo ministerstvo si posvítí sama Lenka Bradáčová. Jde o miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

„Hazardní obchody se státními dluhopisy na ministerstvu financí začne prošetřovat úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. V úterý dostala na stůl trestní oznámení Babišova úřadu, které míří na pochybné transakce z let 2004, 2005 a 2009,“ píše server. Sama Bradáčová potvrdila, že se situací bude zabývat.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Vrchní státní zástupkyně v Praze po studiu dokumentů rozhodne, zda se vůbec policie bude situací zabývat. Pokud ano, budou mít co vysvětlovat všichni ministři financí od roku 2005 až dodnes – tedy od současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) až po Andreje Babiše (ANO), jenž nechal na ministerstvu udělat audit, ale po vypracování ho nechal poměrně dlouhou dobu „u ledu“, ačkoli věděl, že obsahuje výbušné informace.

Vyšetřovatelé by se teoreticky měli zabývat riskantními operacemi na zajištění státních dluhopisů proti úrokovým a kurzovým výkyvům. Exministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu sice poznamenává, že vývoj kurzu měn bylo možné jen těžko předvídat a „po bitvě je každý generál“, jenže problém má být už v prvotním nevýhodném nastavení smluv.

„Například podmínky smlouvy s Deutsche Bank z roku 2005, kdy za úřad zodpovídal současný premiér Bohuslav Sobotka, byly neodůvodněně vychýleny ve prospěch banky. Podle auditorů už při podpisu složitého kontraktu získala banka na úkor ministerstva kolem tří miliard korun,“ poznamenává server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

12:59 Hnusné svědectví s Bartoškovým festivalem: Viděl jsem zpitého herce, jak se vymotal z báru, písknul, nasedl do luxusní audi a odvezl se na hotel. Zdarma, za čí peníze?

Skupina ČEZ končí po 16 letech jako partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MF…