Na "havlovskou" konferenci Forum 2000 přijede premiér exilové vlády Tibetu

05.10.2012 21:24

Na letošní debatní událost Forum 2000 dorazí premiér exilové tibetské vlády Lozang Sanggjä. V minulosti se této 'havlovské' konference účastnil dalajláma. Tento duchovní vůdce Tibetu byl přítelem zesnulého prezidenta Václava Havla, který ho do Česka často zval. O návštěvě tibetského premiéra dnes ČTK informoval Filip Šebek z Nadace Forum 2000. Konference se koná koncem října.

Na "havlovskou" konferenci Forum 2000 přijede premiér exilové vlády Tibetu
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla

 V čele tibetské vlády sídlící na severu Indie zasedl nový premiér poprvé loni v září, uvedl Šebek. Tibeťané podle něj tímto krokem ukončili 300 let trvající tradici, kdy byl jejich duchovní vůdce, jímž je nadále dalajlama, zároveň lídrem politickým. Tibet je pod správou Číny již šest desítek let, ochránci lidských práv nejlidnatější zemi světa obviňují z utiskování Tibeťanů. Peking dalajlamu podezřívá ze snah o odštěpení Tibetu od Číny. Jeho návštěvy neslo čínské velvyslanectví v Praze velmi nelibě.

Nečas podporu tibetského exilu zpochybnil

O postoj české diplomacie k Číně se nedávno přeli čeští politici poté, co premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi může ohrozit tuzemský export. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) Nečasovi vyčetl, že mohl "takto sklonit hlavu před zeměmi, o kterých všichni víme, že potlačují lidská práva". Nečas podle něj ve vyjádření o Tibetu převzal čínskou propagandu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

11:43 Prague Pride pro děti: „Dovádění“ zdarma, transvestita vám přečte pohádku. Bude i „vymejvák“

Dnes začíná Prahou i úřadem vlády podporovaný festival Prague Pride. Kdo se chce zúčastnit, musí zap…