Na jihu Čech potrvá stav nouze asi do poloviny příštího týdne

11.06.2013 10:27

Stav nouze potrvá na jihu Čech nejspíše do poloviny příštího týdne, kvůli vyčíslení škod. Uvedl to hejtman Jiří Zimola (ČSSD) po zasedání krizového štábu. Pokud by byl odvolán, musely by být do sedmi dnů vyčíslené škody. Ty budou v řádu stovek milionů korun, pravděpodobně překročí miliardu. Byl by to tlak na starosty, vysvětlil. Povodňový stupeň platí na jihu Čech v 21 měřících místech, ohrožení na Vltavě pod Lipnem a Blanici nad Putimí.

Na jihu Čech potrvá stav nouze asi do poloviny příštího týdne
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013
reklama

Hrubým odhadem škody podle hejtmana určitě přesáhnou miliardu, budou se pohybovat v řádu mnoha set milionů korun. Kraj zatím poslal na Státní fond dopravní infrastruktury sumář škod týkající se silnic druhé a třetí třídy včetně mostů. "Ty odhadujeme přibližně na 85 milionů korun. Dále budou velké škody na místních komunikacích," upozornil. Seznam s poškozenými komunikacemi poslal kraj na Ministerstvo dopravy, které se bude snažit obcím pomoci.

Další desítky, ne-li stovky milionů korun budou na dalším obecním, krajském a soukromém majetku, na vodohospodářské infrastruktuře, na polích, u rybářů, v lesích. "Prostým odhadem se pohybujeme v řádu mnoha set milionů korun, ne-li miliard. Je ještě velmi brzo, jsou to čísla orientační, dovedu si představit, že přesáhnou rozhodně miliardu," uvedl hejtman.

Zimola chce mluvit s Nečasem

Zimola si nelibuje v nouzových stavech, ale chce dnes premiéra Petra Nečase ve videorozhovoru požádat, aby byl stav nouze na jihu Čech zachován až do poloviny příštího týdne, aby měli starostové čas na vyčíslení škod do konce června.

Podle Zimoly se situace na jihu Čech začíná stabilizovat. Meteorologové neočekávají žádné významné srážky, které by měly opět způsobit zvednutí toků řek a vodohospodáři v souvislosti s touto informací budou dále pokračovat v prázdnění vodních děl. "Chce se mi pomalu říct, že letošní červnové povodně máme za sebou a teď nás čeká ta druhá etapa, stejně těžká, možná těžší - návrat do původního stavu, vyčíslení všech škod a opravy poškozeného majetku," uzavřel hejtman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

10:34 Ať v ČT padají hlavy. Kauza Fridrichová: V noci padla zásadní věta

Dojde k personálním změnám v České televizi? Hlas dalšího radního volá po tom, aby došlo k obměně na…