Na jihu Čech vzniká další koalice bez ANO. Hejtmanem může být Kuba

07.10.2020 6:30

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali v jižních Čechách memorandum o spolupráci. Chtějí vytvořit středopravou čtyřkoalici bez hnutí ANO. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř.

Na jihu Čech vzniká další koalice bez ANO. Hejtmanem může být Kuba
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Kuba řekl, že koaliční smlouvu by mohli politici podepsat příští týden.

O koalici vyjednávají i STAN, hnutí ANO a Piráti. Bez ostatních stran ale nemají dost mandátů, aby daly dohromady potřebnou většinu.

Podle informací ČTK by v budoucí radě mohla mít čtyři křesla ODS, po třech ČSSD, KDU-ČSL s TOP 09 a dvě až tři Jihočeši 2012.

„Shodli jsme se na tom, že bychom v tomhle uskupení velmi rádi domluvili funkční koalici pro Jihočeský kraj. Jsme přesvědčeni, že může s našimi stranickými programy velmi dobře fungovat, a taky je to subjekt, který je složený ze stran a subjektů, které mají určitou zkušenost s politikou a jsou schopny spolu i lidsky spolupracovat,“ řekl novinářům Kuba.

Jak dodal, v možné koalici převažují středopravé subjekty. Váží si podle svých slov věcí, které udělala pro kraj hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD. „Jihočeská ČSSD je složená z lidí, kteří jsou skutečně pracovití. Nechceme udělat koalici, která se bude přetahovat, ve které se budou hrát silové hry, ale koalici, která bude pracovat ve prospěch všech Jihočechů. Z prvních diskusí je zjevné, že bude lidsky funkční,“ řekl Kuba.

Stráská uvedla, že účast sociálních demokratů v této "středopravé vládě" má logiku. "Každá věc má mít svůj sociální rozměr, proto jsme uvítali možnost v této koalici být. Shodli jsme se pragmaticky na realistické koalici," řekla hejtmanka. Důraz chce klást na funkční veřejné zdravotnictví, školství či sociální služby.

Na dotaz ČTK Stráská potvrdila, že kvůli koalici jí dnes telefonoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň uvedla, že nabídku být dále hejtmankou dostala dnes jak od hnutí ANO, tak od Pirátů. Podle ní by byl ale počet hlasů v takové koalici nejistý a koalice dobrodružná. „A já, když jde o moje lidi, nejsem dobrodruh,“ řekla ČTK.

Jihočeský lídr ANO František Konečný ČTK řekl, že se dalo čekat, že vítěze voleb ostatní strany obejdou. Překvapilo ho, že ČSSD odmítla pozici hejtmana, kterou jim ANO nabídlo. „Byl by to druhý post v republice s pohodlnou většinou 36 hlasů v krajském zastupitelstvu a jihočeská ČSSD na to nereflektovala. Je to politika, a v ní, dokud není odhlasováno, se pořád ještě něco může stát. Člověka to mrzí, ale v životě lidském jsou důležitější věci než politika,“ řekl Konečný.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že vnímá ostatní strany, jež podepsaly memorandum, jako dobrý základ pro budoucí spolupráci na čtyři roky. „Jsme přesvědčeni, že dokážeme realizovat řadu priorit, které jsou pro KDU-ČSL klíčové, ať už se týkají rodinné politiky, ochrany životního prostředí, podpory cestovního ruchu a další,“ řekl Bartošek.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…