Na konferenci nedorazím, protože ji pořádá ODS, napsala ředitelka ÚSTRu

24.04.2013 14:29

V horní komoře českého parlamentu probíhá debata o dalším směřování Ústavu pro studium totalitních režimů, kolem něhož se v posledních dnech rozhořela bezmála politická válka. Za pozornost ovšem stojí, že na tuto diskusi nedorazila nová ředitelka instituce Pavla Foglová. Informuje o tom server iDnes.cz. Chce si prý udržet apolitičnost.

Na konferenci nedorazím, protože ji pořádá ODS, napsala ředitelka ÚSTRu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhl veřejný seminář Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?

"Mám za to, že moje povinnost informovat veřejnost je naplněna více než vrchovatě. Jako člověk ve funkci, od které se žádá naprostá nepolitičnost, musím odmítnout účast na akci, kterou pořádá jedna politická strana," citoval Kubera z dopisu Foglové. Zdůraznil, že cílem debaty je s pomocí expertů odhalit, zda argumenty pro sesazení bývalého ředitele Daniela Hermana byly skutečně důvodné a zda je ústav opravdu v agónii, jak zdůvodnila výměnu ředitelů nynější rada ústavu ve složení, které na sklonku loňského roku určil levicový Senát.

Historici se většinou Hermana zastávali

Bouřlivou kritiku vyvolalo nejen sesazení Hermana, ale i kroky Foglové, která se chce zbavit i dalších členů vedení ústavu včetně ředitelky Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánové. Pozvaní historici se vesměs Hermana i Kukánové zastávali a důvody pro jejich odvolání hodnotili jako zástupné.

Například etická komise pro ocenění úřastníků třetího odboje se podle svého předsedy Jiřího Kauckého shodla na tom, že spolupráce s ústavem pod Hermanovým vedením byla "na vynikající úrovni". Komise už koncem března, tedy ještě před odvoláním, vyzvala radu ústavu, aby "nepřikračovala ke krokům, které by destabilizovaly situaci v ÚSTR".

Nepracujeme na politickou objednávku, říká Šustrová

Historik Michal Kraus jako předseda vědecké rady ústavu, která na protest proti Hermanovu sesazení odstoupila, označil ve shodě s historikem Igorem Lukešem kritiku dosavadního chodu ústavu za "paušalizující odsudky o politizaci nepodpořené žádným argumentem" a zástěrku pro personální změny. "Za takzvanou odpolitizací a odideologizací je zřetelné politické zadání, respektive nesouhlas s hodnotami, které má ústav ze zákona povinnost hájit," prohlásil Kraus.

Rada ÚSTR podle své předsedkyně Petrušky Šustrové již dříve popřela, že by pracovala na politickou objednávku. Rada měla výhrady k Hermanově práci a nynější spory podle ní politizují politici a média.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …