Na tom se prý Fialova koalice štípne. Čekají experti

13.10.2021 8:01

Deník N našel možnou třecí plochu v budoucí vládě ODS, lidovců a TOP 09 na straně jedné, s Piráty a Starosty na straně druhé. Exekuce. Rozpory se mohou objevit především mezi ODS a Piráty.

Na tom se prý Fialova koalice štípne. Čekají experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Koalice SPOLU, to jest ODS, lidovci a TOP 09, a koalice Pirátů a Starostů deklaruje vůli společně vládnout. Tyto dvě koalice, či chcete-li pětice stran, má v nové Sněmovně pohodlnou většinu 108 křesel z 200.

Anketa

Věříte, že je prezident Zeman ve stavu, kdy není schopen ničeho?

16%
hlasovalo: 34920 lidí

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura už oznámil, že v prvé řadě bude třeba uvést do chodu novou Sněmovnu, poté dohodnout v rámci obou předvolebních koalic programové prohlášení a pak teprve se budou bavit o tom, kdo obsadí jaké ministerské křeslo.

Ale právě tady může v budoucí koaliční vládě přijít první tvrdší střet. Kvůli exekucím. Většina českých politiků se sice shodne na tom, že problémy stovek tisíc lidí v exekucích je třeba řešit, ale už se rozcházejí v tom, jak je řešit.

„Exekuce má vést k naplnění závazku, ne k celoživotnímu prokletí. Zaveďme férový systém, který ulehčí jak dlužníkům, tak i věřitelům a státu. Zavedeme místní příslušnost exekutorů podle principu jeden dlužník = jeden místně příslušný exekutor v kraji. Exekutora bude určovat krajský soud dle automatického klíče,“ slibují Piráti a Starostové v programu.

Sliby koalice SPOLU jsou v této oblasti mlhavější.

„Najdeme vyvážené řešení respektující pomoc zodpovědným dlužníkům i práva seriózních věřitelů. Dluhy se mají platit, ale nikomu nepomůže, když se z dlužníků stanou doživotní nevolníci,“ stojí v programu SPOLU bez upřesnění, jak by takové řešení mělo vypadat.

Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení, proto v této oblasti očekává v budoucí vládě poměrně velký střet.

„Dá se očekávat střet kolem tématu exekucí a insolvencí, protože je to velký byznys. Střetne se ODS, která velmi často hlasovala proti zásadním systémovým změnám, se Starosty a Piráty, kteří se naopak o významné změny dlouhodobě zasazovali,“ uvedl. „Očekávám, že si ODS prosadí svou, ideově i díky tomu, že jsou tam lidé provázaní s byznysem s exekucemi,“ dodal.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …