Novelu v květnu projednal dnes již neexistující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Norma počítá s tím, že nutná doba strávená v krizové oblasti se trojnásobně prodlouží až na 90 dní. Na shodné postavení veterána by měli mít ale také nárok ti, kdo stráví v zahraničních operacích s nižší mírou nebezpečnosti a ohrožení celkem nejméně 360 dní. Podle nyní platného zákona, který se vztahuje jen na vojáky a policisty, stačí k uznání ze válečného veterána, aby měl dotyčný za sebou 30 dní v ozbrojeném konfliktu či mírové operaci po roce 1945.
Do misí také v současnosti stále častěji jezdí policisté a také civilní zaměstnanci Ministerstva obrany
Zákon tak nebere ohled na fakt, že v armádě slouží profesionálové, kteří často na typicky tříměsíční mise například do Afghánistánu odjíždí v pravidelných rotacích a někdy se do práce v krizové oblasti opět vrací. Nerozlišuje ani různou míru nebezpečnosti nasazení ve zcela odlišných oblastech.
Do misí také v současnosti stále častěji jezdí policisté a také civilní zaměstnanci Ministerstva obrany. Občanští odborníci například pomáhají s rekonstrukcí státní správy či hospodářství v krizových oblastech nebo se účastní mezinárodních pozorovatelských misí. Mezi civilisty je často také zdravotnický personál vojenských základen, tlumočníci a další experti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp