Nááááhoda, jakou galaxie nepamatuje. Radní ODS řešil tři kšefty pro tři firmy. A ony uspěly. Dvě patří členům ODS, třetí jejímu sponzorovi

22.05.2020 4:43

Jaroslav Míth. Málo známý pražský politik, který je v současnosti radním v Praze 4 pro oblasti informatiky, bezpečnosti a sportu. Sám přitom podobné zájmy nikdy neavizoval. Na webu o sobě tvrdí, že je vystudovaný ekonom. Míthův rozsah znalostí je zřejmě natolik velký, že v minulosti zastával taky funkci radního pro školství. Řada námi oslovených zástupců škol v Praze 4 si dodnes nad jeho „pracovitostí“ utírá čela.

Nááááhoda, jakou galaxie nepamatuje. Radní ODS řešil tři kšefty pro tři firmy. A ony uspěly. Dvě patří členům ODS, třetí jejímu sponzorovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený místopředseda pražské ODS Jaroslav Míth
reklama

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 16367 lidí
Tentokrát se však nejedná o Míthovy pedagogické vlohy, jako spíše o pozoruhodná propojení u zakázek realizovaných uvedených městskou částí. Několik milionů, které byly rozděleny právě v gesci radního ODS, totiž zamířilo ke stranickým parťákům.

První společností je BSS Praha s.r.o. Právě s ní Praha 4 uzavřela smlouvu na takzvaně Inteligentní systém objednávání občanů do správních agend (ISOSA) v hodnotě 2.380.554 korun. Mezi pražskými městskými částmi jde zřejmě o oblíbenou firmu, své služby poskytuje například pražskému magistrátu, městským částem Praha 1, 2, 6, 21, 8, 5, 11 či 12. Zajímavostí je, že podle serveru Hlídač státu je tato společnost opakovaným sponzorem ODS.

Další napojení mezi Prahou 4 a ODS je zřejmé u objednávky na novou verzi operačního systému od společnosti EUROCHIP s.r.o. Konkrétně jde o: „In-place upgrade počítačů na OS Windows 10 - MČ Praha 4. Přechod PC zařazených do provozu na aktuální operační systém s minimálním dopadem na práci uživatelů,“ stojí ve smlouvě, kterou máme k dispozici. Tento upgrade vyšel Prahu 4 na 215.380 korun. Zmíněná firma byla založena teprve před rokem, konkrétně 14. května 2019, a žádné bližší informace či webové stránky se nám nepodařilo dohledat. Víme ale, že jednatelem společnosti je Radek Zápotocký. Člen ODS, bývalý místostarosta Jesenice.

Doplňme, že politik Míth v pražské ODS zastává posty místopředsedy regionálního sdružení a člena regionální rady.

To samozřejmě není vše.

Další společnost, která hojně spolupracuje s Prahou 4, je eseróčko Rychle uklidit. Zde je jednatelem jistý Martin Rezek, bydlištěm v Praze 4 v Nuslích. I tady nastává neuvěřitelná shoda náhod a okolností. Rezek je členem pražské ODS, členem regionální rozhodčí komise a dříve rovněž působil jako zastupitel Prahy 15. Tato společnost podle registru smluv s Prahou 4 spolupracuje od roku 2017. Za tu dobu stihla inkasovat necelé 4 miliony.

Jenom v posledních měsících v období koronakrize, kdy se hojně řešila dezinfekce, si městská část koupila od zmíněné firmy dezinfekci v hodnotě téměř jednoho a půl milionu korun. Konkrétně šlo o polymerovou prostorovou dezinfekci v hodnotě 711.073 korun a 1.184 kusů dezinfekčních gelů na ruce v částce 700.560 korun.

Na základě čeho byly zmíněné firmy ke spolupráci vybrány, jsme se zeptali tiskového mluvčího Prahy 4 a také radního pro IT a bezpečnost Jaroslava Mítha (ODS).

„To opravdu netuším, mohu vás informovat o rozhodnutích, ale nikoli o průběhu jednání, výběrových řízeních, u kterých jsem nebyl přítomen, tudíž ani o tom, jak k rozhodnutí došlo,“ konstatoval tiskový mluvčí Jiří Bigas. Odpověď radního Jaroslava Mítha nedorazila ani během dvou dnů dotazování. „On tu moc není, myslím, že je v ČSOB, kde snad pracuje současně s působením na radnici,“ prohodila lakonicky jedna úřednice, která nám vzala telefon. „Kdy tu bude, nevím, on sem moc nechodí,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

22:10 Jsme ocas, budeme mlčet? 500 miliard pro EU: Silná věta Merkelové. Vážné výpočty, temný odhad

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron navrhují unijní záchranný…