Nadace al-Clinton? Na paní kandidátku Hillary vyplavaly další zlé věci

03.08.2016 9:05

Prezidentské volby ve Spojených státech se přiostřují. Hillary Clintonová byla Donaldem Trumpem obviněna z přijetí 100 000 dolarů od francouzské cementárny Lafarge, která podle deníku Le Monde spolupracuje s Islámským státem.

Nadace al-Clinton? Na paní kandidátku Hillary vyplavaly další zlé věci
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Nadace manželů Clintonových byla již v minulosti obviňována z toho, že přijímá peníze od podezřelých subjektů. Tým Donalda Trumpa se odvolává na text, který ve francouzském deníku vyšel na konci června. Psalo se v něm právě o francouzské cementárně Lafarge, která již před válkou podnikala mimo jiné také v Sýrii. Podle informací Le Monde Lafarge ve snaze ochránit svůj byznys uzavřela dohodu s Islámským státem, v rámci které si od něj zakoupila licenci a odvádí džihádistům také daně.

Právě Lafarge rovněž figuruje mezi sponzory Nadace manželů Clintonových, které měla přispět v minulých letech mezi 50 000 až 100 000 dolary. „Hillary Clintonová je více než kterýkoli jiný prezidentský kandidát v americké novodobé historii svázána s brutálními islamistickými režimy. Nyní se dozvídáme, že přijala peníze od společnosti napojené přímo na Islámský stát. Celou tu dobu navíc odmítá říkat pravdu o válce radikálního islámu proti lidem s odlišnou vírou, životním stylem a hodnotami,“ uvedl poradce Trumpa Stephen Miller v prohlášení.

Přesto se o skandálu Hillary Clintonové v amerických médiích příliš nepíše, na což upozorňuje také americký publicista Daniel Greenfield. „Média o této záležitosti v podstatě neinformují. Jedinou výjimkou je Fox News, ale dokonce i tato televize se k celé kauze vyjadřuje velmi blahosklonně. Financování Nadace manželů Clintonových tak řeší jen konzervativní média nebo média v zahraničí. Rozsah tohoto případu je přitom skutečně znepokojující a bezprecedentní. Pokud se prokáže, že Clintonovi vzali peníze od firmy napojené na Islámský stát, měli by je okamžitě vrátit,“ má jasno Greenfield.

Otazníky však visí i nad mnoha dalšími donátory Nadace manželů Clintonových. Deník New York Post psal před několika dny také o „ruské stopě“. Desítky milionů dolarů měly do nadace nalít firmy operující ve Skolkovu, které je považováno za obdobu amerického Silicon Valley. Tvrdí to aspoň novinář Peter Schweizer. „Z 28 amerických, evropských a ruských firem ze Skolkova jich celých 17 přispívalo do nadace Clintonových. Například člen Skolkovo Foundation a tehdejší CEO Cisco John Chambers daroval Nadaci manželů Clintonových něco mezi jedním až pěti miliony dolarů.“

Za přinejmenším „problematické“ byly považovány v minulosti i další subjekty, které posílaly peníze Nadaci manželů Clintonových. A to zejména s ohledem na skutečnost, že Hillary Clintonová působila v čele americké diplomacie a zároveň společně se svým manželem dostávala peníze od vlády Saúdské Arábie či od ukrajinských oligarchů. Až listopadové volby však ukážou, do jaké míry důvěryhodnost demokratické kandidátky na prezidenta Spojených států tyto záležitosti poškodily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

21:10 Ne. To není možné! Ester Ledecká i po ohromném úspěchu terčem redaktora Českého rozhlasu

Dechberoucí závěrečný ceremoniál dnes ukončil zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. O „ro…