Nadával jí. Pak se s ní sešel a bylo to jinak. Promlouvá aktivistka za slušnost na internetu

26.08.2019 14:19

Již jsme vás informovali o iniciativě #jsmetu, která si klade za cíl zcivilizovat internetové diskuze tím, že bude údajné dezinformace uvádět na pravou míru. O nenávisti na Facebooku se chystá dokument i v Českém rozhlasu. Administrátorka #jsmetu se pro iRozhlas rozhovořila o tom, jak se setkala s mužem, který ji v diskuzi o Romech nazval ženským přirozením a žádal o erotické fotky. V reálu to prý dopadlo úplně jinak.

Nadával jí. Pak se s ní sešel a bylo to jinak. Promlouvá aktivistka za slušnost na internetu
Foto: Repro ČT24
Popisek: Tereza Hronová, administrátorka #jsmetu

Tereza Hronová je administrátorkou skupiny. Angažuje se také v Člověku v tísni. Své zkušenosti vylíčila pro iRozhlas. „Je nás 13 administrátorů a moderátorů, což jsou nejaktivnější členové. Máte takzvané služby a hlídáte diskuse. Chodíte se koukat, kde se co děje, jestli je někde nenávistná diskuse. V případě, že takovou najdete, dáte vědět ostatním členům a vyzvete je k tomu, aby šli debatovat,“ popisuje náplň své činnosti.

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte činnost současné vlády Andreje Babiše?

31%
48%
4%
6%
11%
hlasovalo: 10450 lidí

Cílem skupiny je prý debatovat slušně, aby mezi nenávistí a vulgarismy byly vidět i normální komentáře, díky nimž se lidé nebudu bát vstoupit do debaty ze strachu, že se na ně svalí lavina nadávek, když vyjádří svůj názor. „Je to opravdu důležité, protože Facebook tvoří nový veřejný prostor pro debatu, formují se tady názory. Proto je důležité do toho vstupovat, aby se zde neobjevovaly jen extrémní názory a nebylo to zkreslené,“ tvrdí Hronová a dodává, že když člověk píše nenávist na internet, často si neuvědomuje, že na druhé straně čte komentáře někdo reálný a že se ho to týká. „Je to úplně stejné, jako bychom se bavili v hospodě. Možná i horší,“ tvrdí. Jaká je reakce na činnost skupiny si čtenář dovede představit. Prý existuje organizovaná skupina, která se snaží iniciativu zesměšnit tím, že také používá hashtag #jsmetu.

Ty, kdo ji na internetu uráželi, se Hrobová rozhodla konfrontovat v dokumentu Českého rozhlasu. „Hejt není názor. A proto jsem natočila audiodokument pro Český rozhlas. Oslovila jsem asi 50 lidí, kteří mě vyhejtovali na Facebooku. Tři z nich souhlasili s osobním setkáním. Jak to dopadlo, uslyšíte už brzo. S Ivanem Studeným už se blížíme do finále!“ ohlásila na svém profilu.

Setkání s diskutérem se prý obávala. Údajně ji potom, co souhlasil s rozhovorem na mikrofon, požádal o erotické fotky. Takže nakonec k setkání přizvala i dramaturga pořadu. Muž pod přezdívku Ozy nakonec přišel, uvádí Hronová, i když prý nechtěl prozradit své pravé jméno. Hronová si připravila tištěnou diskuzi, jež se odehrála pod facebookovým příspěvkem České televize na téma mezinárodního dne Romů. Zde měl diskutér označit administrátorku #jsmetu za ženské přirození.

„V parku na lavičce spolu zkoušejí vést stejnou debatu, ovšem teď už se Ozy vyjadřuje úplně jinak. Od romských oslav se společnou konverzací dostanou k politice, evropských dotacících, i když mají oba rozdílné názory, ani jednou nepadne sprosté slovo nebo urážka. Ke konci rozhovoru se Ozy omluví za svoje předchozí vyjádření na sítích a přiznává, že kdyby se znali, tak by reagoval jinak,“ píše iRozhlas.

Fotogalerie: - Rumunská odysea

V Rumunsku folklór stále žije. Země je od roku 200...
Bývalá turecká pevnost v sedmihradském městě Deva
V bývalé turecké pevnosti v sedmihradském městě De...
V bývalé turecké pevnosti v sedmihradském městě De...
Romský festival pořádaný rumunskou romskou stranou...
U hradu Hunedoara

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…