Nadávky profesoru Kellerovi za to, že církevní restituce žene do Bruselu? Poslanec ČSSD vysvětluje

17. 7. 2014 12:34

Poslanec ČSSD Antonín Seďa se na svém profilu na ParlamentníchListech.cz zamýšlí nad obviněním europoslance Jana Kellera z antiklerikalismu. Objasňuje, proč ČSSD vyvíjí neustálou snahu revidovat církevní restituce a prozradil, že se kvůli nim obrátil i na papeže Františka.

Nadávky profesoru Kellerovi za to, že církevní restituce žene do Bruselu? Poslanec ČSSD vysvětluje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Anketa

Kdo nese nejvíc viny za rozbouřenou situaci na Ukrajině?

6%
91%
hlasovalo: 17907 lidí

Jsou církevní restituce v souladu s právem? Tuhle otázku si položil europoslanec Jan Keller (ČSSD) a požádal Evropskou komisi o přezkoumání oprávněnosti restitucí. Tomáš Zdechovský, jeho kolega v Evropském parlamentu za KDU-ČSL, vnímá ovšem veškeré pochybnosti o majetkovém vyrovnání jako ubohý antiklerikalismus.

Podle Sedi má však problém se zákonem o narovnání s církvemi dvě roviny. „Tou první je nesouhlas drtivé většiny občanů České republiky s takto pojatým zákonem a zejména smlouvou mezi státem a církvemi, ve které se například vrací majetek náboženským společnostem, jež u nás před rokem 1989 vůbec nebyly registrovány. A také skutečnost, že občané nejsou přesvědčeni o spravedlivém a transparentním narovnání mezi státem a katolickou církví, o jejíž majetek se převážně jedná,“ píše poslanec s tím, že tyto důvody vedou k oprávněné snaze ČSSD vyjednávat o spravedlivém narovnání.

Celý text Antonína Sedi ZDE.

„A jelikož katolická církev tyto požadavky nechtěla akceptovat při jednání k tomu vytvořené pracovní skupiny, není se co divit, když ČSSD volí aktivity, které mají donutit církve ke změně jejich odmítavého postoje,“ napsal Seďa. Zároveň zdůraznil, že si ČSSD uvědomuje právní závazek státu vůči církvím, protože smlouva podepsaná tehdejší Nečasovou vládou je platná a bez její úpravy nelze jakýchkoliv změn dosáhnout. „Nicméně stále platí slib daný voličům, že se ČSSD pokusí o změnu rozsahu restituce po dohodě s církvemi,“ zdůraznil.

Dejte majetek na sociální služby

Poslanec Evropského parlamentu Jan Keller, zvolený za ČSSD, se obrátil na Evropskou komisi se žádostí o přezkum, zda majetkové vyrovnání s církvemi proběhlo v České republice oprávněně a v souladu s hospodářskou soutěží a trhem EU. „Reakce jeho kolegy zvoleného za KDU-ČSL je nepatřičná a nazývat tento požadavek antiklerikalismem je hloupé. A to nejen z toho důvodu, že je to legitimní požadavek, ale i z pohledu obhajoby lidoveckého europoslance, která poukazovala na pomoc zástupců církve nemocnému prezidentovi či pozůstalým padlým vojákům,“ míní sociální demokrat.

Seďa také napsal, že pokud by se církve zavázaly, že majetek získaný v restitucích dají na sociální služby, pak by občané restituce vnímali vstřícněji. „Takže pokud by zazněl písemný závazek využít restituované finance na sociální služby, pak by se jistě otupila nevraživost široké veřejnosti vůči církevním hodnostářům.“

Papež má pomoci k nové dohodě

Antonín Seďa neváhal oslovit papeže Františka, aby se zasadil o závazek církve poskytnout peníze a získané nemovitosti na sociální a zdravotní služby. „Odpověď deklaruje, že Svatý stolec respektuje pravomoci legislativní a soudní a zároveň se odkazuje na kánon 1254 § 2, stanovící cíle katolické církve. Papež jasně vyjádřil své přání, aby církevní zdroje byly použity zodpovědně a pro výše uvedené účely. Jsem proto přesvědčen, že srovnání podobných legislativních snah s antiklerikalismem výrazně pokulhává,“ píše Seďa k nařčení Jana Kellera z antiklerikalismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…