Nahlédli jsme do USA: Že to má Hillary Clintonová v kapse? Vůbec. Je to prý úplně jinak

11.10.2016 11:04

Zdá se, že i po druhé prezidentské debatě zůstává boj o Bílý dům stále otevřený. Průzkumy sice naznačují, že Hillary Clintonová udržela vedení, nicméně Donald Trump jí svým nedělním výkonem dokázal zle zatopit. Agentura Reuters dokonce soudí, že kdyby to tak mělo pokračovat dále, Clintonová volby prohraje.

Nahlédli jsme do USA: Že to má Hillary Clintonová v kapse? Vůbec. Je to prý úplně jinak
Foto: archív autora
Popisek: Clintonová, Trump
reklama

Druhou televizní prezidentskou debatu mezi kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou a republikánským nominantem Donaldem Trumpem mnozí charakterizují jako střet na ostří nože, v němž nebyla nouze o podpásovky, urážky a osobní útoky. A to od obou uchazečů o křeslo v Bílém domě. Jednoznačného vítěze ale těžko určit, v hodnocení debaty se rozcházejí jak průzkumy veřejného mínění, tak i komentátoři.

V průzkumu, který provedl The Drudge Report, se krátce po skončení debaty 92 % respondentů shodlo, že u nich na plné čáře vyhrál Donald Trump. V úterý stále Trumpa favorizuje necelých 73 % respondentů, oproti necelých 28 % pro Clintonovou. Za vítěze debaty, alespoň co se týče sociální sítě Twitter, vyhlásila republikánského kandidáta i Kaitlan Collins, editorka konzervativního The Daily Caller.

Oproti tomu například průzkum z dílny CNN ukazuje, že lidi spíše zaujal výkon Hillary Clintonové. Padesát sedm procent respondentů označilo kandidátku demokratů Clintonovou za vítězku ku třiceti čtyřem procentům, kteří takto titulovali Trumpa. Americká zpravodajská stanice nicméně podotýká, že Clintonová si u respondentů pohoršila. V první televizní debatě byl prý její výkon přesvědčivější. Za vítězku ji označilo 62 % dotázaných.

Za vítězku označilo Clintonovou i 47 % respondentů v průzkumu vedeným YouGov. Trumpovi průzkumníci naměřili podporu nižší o pět procent.

V hodnocení debaty se neshodují ani komentátoři. Nejčastěji přitom zaznívá, že Trump předčil všechna očekávání, která po nepříliš přesvědčivém výkonu v první televizní debatě nebyla zrovna vysoká. Clintonová naopak dle mnohých zklamala.

„Zlepšil se, předčil očekávání, rozhodně vyhrál několik výměn. Mohla ho dnes večer definitivně knockoutovat, ale to se jí nepovedlo,“ konstatoval Guy Benson, politický editor serveru Townhall.

Náladu Hillary Clintonové nemohl pozvednout ani komentář agentury Reuters, dle níž by nakonec mohla boj o Bílý dům prohrát.

Reuters tvrdí, že pokud republikánský kandidát bude pokračovat v nastoleném stylu a v průzkumech se udrží sic na dohled, ale za Clintonovou, spousta demokratů se na Clintonovou vykašle a k volbám vůbec nepůjde, protože si budou myslet, že to má kandidátka Demokratů jisté. Takže byť ji nyní řada průzkumů favorizuje na úkor Trumpa, v konečném důsledku mohou republikánští voliči převýšit ty demokratické a vítězem voleb se stane Trump.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…