Národní banka schválně srazila kurz koruny. A ozval se křik

08.11.2013 14:15 | Zprávy

Předseda Svobodných Petr Mach upozorňuje na podle jeho názoru chybný krok České národní banky, na oslabení koruny. Sílu koruny má určit trh a ne nějaká instituce. Senátor Dryml (dříve SPOZ) k tomu dodává, že chce nechat prověřit „podivný“ postup ČNB. Mezi jiným totiž prý ohrozí i zdravotnictví. Může jít o poslední hřebíček do rakve.

Národní banka schválně srazila kurz koruny. A ozval se křik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ekonom Petr Mach na blogu iDnes.cz vyjadřuje názor, že Česká národní banka postupuje v intencích centrálního plánování, čímž v konečném důsledku škodí všem občanům.

„Rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu s cílem uměle oslabit korunu lze považovat za formu centrálního plánování. Stát nemá určovat, jaký kurz koruny je správný. Kurz měny každý den odpovídá tomu, jaký je zájem o korunu ze strany investorů, turistů, obchodníků. Umělé oslabení koruny povede k tomu, že stát zvýhodní jedny na úkor druhých,“ varuje Mach. Lépe se budou mít ti, kteří si budou chtít eura vyměnit na koruny.

Utrpí tím však úplně každý občan, který si bude chtít koupit zboží dovezené ze zahraničí. A aby toho nebylo málo, stoupne inflace, což v konečném důsledku zdraží např. i pečivo. „To, že růst množství natisknutých peněz vede k růstu cen, je neošiditelný zákon ekonomie,“ varuje Mach.

Zabraňte tomu šílenství

Senátor Vladimír Dryml k tomu dodává, že kvůli tomu podraží i léky či lékařské přístroje, které Česká republika získává ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že je již dnes řada zdravotnických zařízení těsně před kolapsem, může být krok ČNB podle Drymla pověstným posledním hřebíčkem do rakve.

"Absolutně nechápeme a nesouhlasíme s postupem ČNB. Guvernér si musí plně uvědomovat, že zatímco nastartujeme export, naše země je zároveň velmi závislá také na importu z ostatních zemí. Běžné domácnosti ztratí své úspory, výrazně se zdraží zboží ze zahraničí, dovolená mimo ČR bude mnohem finančně náročnější. Zvýšením exportu vzniknou pracovní místa, ale výplaty většiny zaměstnanců nebudou stačit na pokrytí běžných výdajů domácností," komentuje rozhodnutí ČNB Vladimír Dryml za společný senátorský klub SPOZ, KSČM a Severočeši.cz.

Podle senátorova názoru je nezbytné zabránit tomuto šílenství, které vytáhne finance z našich peněženek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…