Národní banka schválně srazila kurz koruny. A ozval se křik

08.11.2013 14:15

Předseda Svobodných Petr Mach upozorňuje na podle jeho názoru chybný krok České národní banky, na oslabení koruny. Sílu koruny má určit trh a ne nějaká instituce. Senátor Dryml (dříve SPOZ) k tomu dodává, že chce nechat prověřit „podivný“ postup ČNB. Mezi jiným totiž prý ohrozí i zdravotnictví. Může jít o poslední hřebíček do rakve.

Národní banka schválně srazila kurz koruny. A ozval se křik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ekonom Petr Mach na blogu iDnes.cz vyjadřuje názor, že Česká národní banka postupuje v intencích centrálního plánování, čímž v konečném důsledku škodí všem občanům.

„Rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu s cílem uměle oslabit korunu lze považovat za formu centrálního plánování. Stát nemá určovat, jaký kurz koruny je správný. Kurz měny každý den odpovídá tomu, jaký je zájem o korunu ze strany investorů, turistů, obchodníků. Umělé oslabení koruny povede k tomu, že stát zvýhodní jedny na úkor druhých,“ varuje Mach. Lépe se budou mít ti, kteří si budou chtít eura vyměnit na koruny.

Utrpí tím však úplně každý občan, který si bude chtít koupit zboží dovezené ze zahraničí. A aby toho nebylo málo, stoupne inflace, což v konečném důsledku zdraží např. i pečivo. „To, že růst množství natisknutých peněz vede k růstu cen, je neošiditelný zákon ekonomie,“ varuje Mach.

Zabraňte tomu šílenství

Senátor Vladimír Dryml k tomu dodává, že kvůli tomu podraží i léky či lékařské přístroje, které Česká republika získává ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že je již dnes řada zdravotnických zařízení těsně před kolapsem, může být krok ČNB podle Drymla pověstným posledním hřebíčkem do rakve.

"Absolutně nechápeme a nesouhlasíme s postupem ČNB. Guvernér si musí plně uvědomovat, že zatímco nastartujeme export, naše země je zároveň velmi závislá také na importu z ostatních zemí. Běžné domácnosti ztratí své úspory, výrazně se zdraží zboží ze zahraničí, dovolená mimo ČR bude mnohem finančně náročnější. Zvýšením exportu vzniknou pracovní místa, ale výplaty většiny zaměstnanců nebudou stačit na pokrytí běžných výdajů domácností," komentuje rozhodnutí ČNB Vladimír Dryml za společný senátorský klub SPOZ, KSČM a Severočeši.cz.

Podle senátorova názoru je nezbytné zabránit tomuto šílenství, které vytáhne finance z našich peněženek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …