Narůstá počet státních zástupců, kteří jsou v důchodovém věku

25.07.2012 11:30

V poslední době narůstá počet státních zástupců, kteří jsou v důchodovém nebo těsně předdůchodovém věku. Chybí však úprava, která by zajistila plynulé nahrazení těchto žalobců. Uvedlo to ve své výroční zprávě za minulý rok Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ). Podle něj je zapotřebí vytvořit koncepci pro přijímání čekatelů.

Narůstá počet státních zástupců, kteří jsou v důchodovém věku
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Podle dřívějšího vyjádření šéfa žalobců Pavla Zemana v současné době není málo státních zástupců. Hrozí však, že budou v dohledné době odcházet. "Skutečně může přechodně nastat situace, kdy jich nebude dost," řekl před nedávnem ČTK. Podle NSZ by pak nejlepšími kandidáty na uvolněné pozice byli právní čekatelé. Podle Zemana však místa čekatelů nejsou finančně kryta.

Státní zastupitelství na problém poukazovalo již v předchozí výroční zprávě. Obávalo se, že budou žalobci nahrazeni právníky z jiných profesí. Podle NSZ však tito uchazeči nejsou stejně připraveni a mohou svými postoji i ohrozit nezávislost a nestrannost státních zastupitelství.

Podobný postoj zastává Nejvyšší státní zastupitelství i nadále. "Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že právní čekatelé jsou nejlépe připraveni na výkon funkce státního zástupce vzápětí po svém jmenování, uchazečům z jiných profesí chybí specifické znalosti a zkušenosti s činnostmi zajišťovanými státními zástupci, což si vyžaduje jejich další vzdělávání a praktické vedení po určitou, nikoli bezvýznamnou dobu," tvrdí.

NSZ také uvedlo, že kvůli úsporným opatřením klesají platy administrativním zaměstnancům státních zastupitelství. To má negativní vliv na profesní kvalitu zejména u nově přijímaných úředníků. Kvůli šetření se také musí stavy pracovníků snižovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

11:55 ,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

Na místa členů Rady ČT usedli publicista Pavel Matocha, ekonomka Hana Lipovská a moderátor Luboš Xav…