Nástupce Nelsona Mandely uzemnil Američany a hezky pohovořil o Rusech. Mnozí se budou divit

11.01.2017 9:00

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki tvrdí, že bipolární či unipolární svět je již dávno pasé. Žijeme v multipolárním světě a mezinárodní instituce by se tomu měly přizpůsobit, každý by měl mít rovné zastoupení, tvrdí africký politik.

Nástupce Nelsona Mandely uzemnil Američany a hezky pohovořil o Rusech. Mnozí se budou divit
Foto: OSN
Popisek: OSN

Africký politik Thabo Mbeki poskytl rozhovor výzkumnému pracovníkovi a šéfredaktorovi magazínu Rusko v globálních záležitostech Fjodoru Ljukanovovi. Mbeki v nejvyšší ústavní funkci Jihoafrické republiky vystřídal v roce 1999 nositele Nobelovy ceny míru Nelsona Mandelu a v úřadu setrval až do roku 2008.

Anketa

Odvedl velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro dobrou práci pro česko-americké vztahy?

4%
96%
hlasovalo: 12072 lidí

„Svět se v mnohém změnil; dnes žijeme v multipolárním světě, musí to tak být,“ uvádí v úvodu rozhovoru Thabo Mbeki.

„Pro africké státy je nejúčinnější systém obrany mezinárodní právo. Nemáme žádné atomové zbraně, které by nám pomohly ubránit naši nezávislost, proto potřebujeme všeobecně závazné mezinárodní právo. Jak by to ovšem mělo fungovat v multipolárním světě? To bude skutečně velká výzva; již dnes vidíme slábnoucí roli OSN,“ tvrdí Mbeki.

Africký politik uvedl příklad americké intervence v Iráku z roku 2003, ke které došlo bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Podobně tomu bylo prý i v Libyi. „To se musí změnit, NATO si nemůže dělat, co se mu zachce, v tomto musí být multipolarita respektována.“

Multipolární svět je realitou, to je podle Mbekiho očividné. „Jak lze ovšem v takovém systému zorganizovat mezinárodní instituce, jako je OSN? Společnost národů nemůže v multipolárním světě fungovat tak, jak fungovala doposud. Nemůžete mít Radu bezpečnosti, kde je jen pár zemí, které mají takové privilegium. To se musí změnit,“ zdůrazňuje bývalý prezident Jihoafrické republiky.

Multipolární světový řád musí být podle afrického politika zasazen do institucionálního rámce, který zajistí jeho funkčnost. Tento systém by mohl vzniknout skrze již existující systém Spojených národů, není třeba vymýšlet něco úplně nového. „Nový institucionální rámec odpovídající nové politické realitě ovšem vzniknout musí.“

Zejména země, jako ty nacházející se na africkém kontinentu, opravdu potřebují dobře fungující mezinárodní systém. „V loňském roce byl na Valném shromáždění OSN schválen plán na udržitelný rozvoj, což bylo v Africe přijato s nadšením. Pokud půjde vše podle plánu, již v roce 2030 bychom se měli dočkat mnohých změn k lepšímu,“ doufá Mbeki.

Pro dosažení alespoň částečného vyrovnání dnešní nerovnosti mezi státy budou potřeba nové instituce.

„Nemůžete otevřeně hovořit o problému nerovnosti, aniž byste se zaměřili na fundamentální principy světového kapitalistického systému. Většina dnešních států jsou kapitalistické. Problém je v tom, že kapitalistický systém inherentně vytváří nerovnost, má ji v sobě zakomponovanou.“

„Toto nemůže změnit žádná země na světě; změna musí být globální a musí reflektovat dnešní multipolaritu, kdy existuje mnoho center moci. Nebude to ovšem jednoduché; kapitalisté budou samozřejmě proti, jsou proti všemu, co vnímají jako nevýhodu pro svůj obchod.“

Samotná existence Sovětského svazu znamenala, že se řešila celá řada otázek, které jsou dnes absolutně smeteny ze stolu, jako například nerovnost. „Měli bychom se zaměřit na to, co přesně to bylo, co v této době umožnilo, že se o podobných otázkách hovořilo. Z toho bychom si měli vzít ponaučení.“

Jihoafrická republika měla před několika lety možnost vytvořit si vlastní jaderný potenciál, vláda se nakonec rozhodla v jaderném programu nepokračovat.

„Přestože v dnešním světě mají země s jadernými zbraněmi mnohem větší váhu, jsem přesvědčen, že jsme se tenkrát rozhodli správně. Krok kupředu je jaderné odzbrojování, ne vyzbrojování. Problém je v tom, že země s jaderným potenciálem nerespektují dohody o odzbrojování. V takovém případě nemohou ovšem od ostatních vyžadovat, aby nevytvářeli vlastní jaderné zbraně.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …