Naštvaný Babiš: Nešel mikrofon. Vytočila ho novinářka. A p*del nakonec

05.02.2019 8:01

Včerejší tisková konference Andreje Babiše a dalších ministrů jeho vlády začala poklidně. Ale dotazy z řad tisku nakonec přece jenom dostaly z premiéra emocionální reakci, když byl konfrontován se svými výroky z nedávné minulosti. „My jsme se dnes bavili s ministry o dezinformacích a vy jste jeden z nositelů dezinformací,“ obvinil reportérku z DVTV a dodal podrážděně: „My jsme snížili daně o 100 miliard za pět let, takže jsme řekli, že uvažujeme, že bysme se znovu vrátili k daním z hazardu a možná i tvrdého alkoholu, protože v Evropě jsme bohužel na prvních příčkách v konzumaci alkoholu. Takže je to jenom reflexe, ale vy jste si to zkrátili a strašíte lidi, že navyšujeme daně. Nenavyšujeme!“ Ale Jakub Horák, marketingový expert, si myslí něco jiného. Prý už jenom fascinovaně hledí na to, jak Babiš bez uzardění lže.

Naštvaný Babiš: Nešel mikrofon. Vytočila ho novinářka. A p*del nakonec
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci

Konference začala menší technickou závadou, když ani jednomu z řečníků nefungoval mikrofon a jeden z vládních představitelů navrhl, že asi budou muset křičet. Po odstranění závady měl premiér Babiš první slovo a oznámil, že vláda schválila inovační strategii na rok 2019 až 2030. Označil toto rozhodnutí za nejodvážnější strategický plán posledních let, který má Česko posunout na žebříčku inovací. Také prý vláda uzavřela smlouvu s firmou General Electric o rozvoji leteckého průmyslu. Pokračoval ministr dopravy Ťok, který uvedl, že elektronické dálniční známky by měly být zavedeny od roku 2021.

Anketa

Česko uznalo za prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Souhlasíte?

hlasovalo: 14393 lidí

Na dotaz novinářů pak Babiš krátce okomentoval Venezuelu a uznání Juana Guaidóa prezidentem. Zmínil, že prezident Maduro opakovaně nedbal výzev mezinárodního společenství k vypsání svobodných a demokratických voleb, takže vláda schválila návrh ministra Petříčka na uznání jeho soka prozatímním prezidentem, který má dovést zemi právě k těmto volbám. Také pochválil ministra Tomana, který se prý jako první angažoval v problému se zkaženým polským hovězím. Že ministr nejdříve tvrdil, že se do Čech maso nedovezlo, a pak řekl, že k tomu došlo, je dle Babiše chyba polské strany.

Od reportérů novin pak přišel dotaz na sněhovou kalamitu, která údajně premiéra zastihla. Babiš pravil, že předevčírem jel do redakce Blesku na debatu se čtenáři a prý se domníval, že dálnici má pod správou ŘSD, ale pak mu kolegové řekli, že dálnice končí někde u pražského Chodova: „Velký rozdíl to moc nebyl, řekl bych, že ta část za Chodovem směrem k centru byla ještě horší než úsek Průhonice–Chodov.“ Tvrdil, že se ptal, zda vyjely všechny sypače, což mu bylo potvrzeno, ale nedokáže posoudit, zda je sypačů málo, tuto otázku předal ministru dopravy. Ale ještě dodal, že o přívalu sněhu se vědělo od soboty a: „na moje gusto to nebylo upravené“. Ťok jen doplnil, že zažádal o analýzu, zda je stav sypačů adekvátní.

Poslední otázka přišla od DVTV. Reportérka se omluvila, že odskočí od tématu tiskové konference, ale pouze k minulému pátku a jednání o rozpočtu. „Pane premiére, vy jste v prosinci napsal na svůj facebook, že pro obědy zdarma do škol máte ‚sakra dobré‘ důvody, tak bych se chtěla zeptat, kam ty dobré důvody zmizely, jestli je to pro vás už mrtvý projekt, a potom ještě jeden dotaz, jestli dovolíte, taky citace: ‚Nepřistoupíme nikdy na zvyšování daní,‘ to zase říkala minulý rok v březnu ministryně financí Alena Schillerová a také dodala, že vaše hnutí nikdy nehodlá zavádět nové daně. Tak jak došlo k tomu, že se pozice ANO změnila a jak je pravděpodobné, že se budou zavádět nové daně? Mluvil jste o digitální dani a dani na tvrdý alkohol a podobně.“

Babiš okamžitě přešel do protiútoku. „My jsme se dnes bavili s ministry o dezinformacích a vy jste jeden z nositelů dezinformací,“ prohlásil premiér. „Vy jste si totiž vybrali z toho, co potřebujete, abyste tady neříkali pravdu a mluvili o tom, že někdo chce navyšovat daně. A není to pravda. Já chápu, že ty titulky jsou atraktivní. My jsme od roku 2014 až do tohoto roku snížili daně o 100 miliard. A pokud jsem mluvil o navyšování daní, tak jedině u hazardu,“ obvinil premiér reportérku a dodal, že zvýšení daně u hazardu navrhl už jako ministr financí, ale byl „přelobbován“ městy a obcemi. „Žádné daně nebudeme navyšovat, tak to neříkejte, není to pravda. My jsme snížili daně o 100 miliard za pět let, takže jsme řekli, že uvažujeme, že bysme se znovu vrátili k daním z hazardu a možná i tvrdého alkoholu, protože v Evropě jsme bohužel na prvních příčkách v konzumaci alkoholu. Takže je to jenom reflexe, ale vy jste si to zkrátili a strašíte lidi, že navyšujeme daně. Nenavyšujeme!“

Anketa

Měla by vláda zvýšit daně na tvrdý alkohol a hazard, jak naznačuje premiér Babiš?

78%
22%
hlasovalo: 6217 lidí

Babiš pak okomentoval i obědy zdarma, že i tam došlo k vývoji. „Kdo nic nenavrhuje, tak nemá reakce,“ řekl premiér. „Funguje to ve Finsku 50 let, kde celá třída chodí s učitelem na oběd, tam to funguje, funguje to v Maďarsku, pro, řekněme, děti z chudších rodin, funguje to nějak na Slovensku a zkrátka u nás to nefunguje,“ udělal Babiš menší srovnání mezi zeměmi a doplnil, že reakce od škol a jejich ředitelů na plán na obědy zadarmo byly ve většině negativní. Prý se dožadovali více peněz na platy kuchařek a zázemí. Údajně pochopil, že česká společnost a hlavně české školství o toto nemá zájem, a je naopak zájem o rozšiřování stávajících programů. „Tím pádem se ten projekt změnil a my na tom nevidíme nic špatného. My samozřejmě hledáme argumenty z terénu, a pokud školy si to takhle přejí, my to vnímáme a podle toho povedeme diskuzi dál,“ zakončil Babiš s tím, že se bude ještě diskutovat s koaličními partnery.

Celý záznam brífinku ZDE

Babišových slov si všiml marketingový odborník Jakub Horák, autor volební kampaně Pirátů. „Na dnešní tiskové konferenci AB oznámil, že daně se zvyšovat nebudou, a řekl médiím: ‚vy jste jeden z nositelů dezinformací, vy jste si vybrali, co potřebujete, abyste neříkali pravdu a mluvili o tom, že někdo chce navyšovat daně‘,“ citoval Babišova slova a dodal ještě citaci z minulého pátku: „Jsou oblasti, na které bychom se měli nezávazně podívat. Například zdanění tvrdého alkoholu, digitální daň. Velké rezervy zdanění jsou u pojišťoven, poplatku za suroviny.“

„Dá se to přirovnat k tomu, že řeknu nějaké holce na baru, že se možná spolu vyspíme, a když se mě na to další týden ptá, tak ji obviním, že je lhářka a co mi to podsouvá,“ kritizuje Babišovo chování a uvádí, co podle něj na tiskovce Babiš provedl:

„A. vytřel prdel s ČSSD, když odmítl jejich plán na obědy dětem, který ještě před čtrnácti dny nadšeně tweetovala jak ministryně sociálních věcí, tak všechny levicové novinářky;
B. oznámil divákům, že novináři lžou a dezinformují; média přitom pouze citovala jeho tři dny stará slova;
C. prodal informaci, že snížili daně celkem o 100 miliard (kde je nějaký propočet?);
D. a vůbec si neuzavřel cestu k tomu cokoli z toho zítra zase změnit, pokud se to bude hodit, každopádně to bude pouze jeho zásluha, ať udělá cokoli;
E. a celé to chytře zabalil do obědů dětí, takže zítra všude vyjde milion článků od Apoleny Rychlíkové a Saši Uhlové o tom, jak děti hladoví, takže nakonec bude AB sympatickej ještě i mně.“

Fotogalerie: - Podpoří ČSSD Babišovu vládu?

Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Jednání ČSSD za zavřenými dveřmi
Jan Hamáček míří na tiskovku
Roman Onderka
Jaroslav Foldyna

„Sleduju toho chlápka s hlubokou fascinací, jak dokáže lhát naprosto bez uzardění, a protože mám ještě nějaké zbytky kritického myšlení, tak si dokážu vyhledat alespoň to, co řekl před třemi dny,“ říká Horák. Má prý obavy, že mnoho spoluobčanů už jen věří té fascinaci a že plně platí, co před několika lety řekl o analogii babišismu s mečiarismem Milan Šimečka:

„V Česku existují nějaká nepsaná pravidla, kam až můžeš, i v argumentaci. Já vím, že se vám zdá, že se to všechno překračuje, ale pro Babiše neplatí vůbec žádná pravidla. Bere prostě, co mu dovolíte. A bere to naprosto bezostyšně a nemá vůbec pocit, že je to špatně, když mu to umožňujete, jste prostě hloupí, a to je všechno. Nemáte obranu před barbarstvím tohoto typu.

Na Slovensku je to jinak, máte zde na ty barbary už nějaký kód. Na Slovensku je známe, oni přicházejí často z východu, umíme s nimi nějak mluvit. Vy to vůbec nemáte, vy to nechápete. Vám se vlastně líbí i ta jeho slovenština, tomu už vůbec nerozumím. V této chvíli vám nejsem schopen poradit, protože nevidíte, co vidím já, to nejde vysvětlit. Skoro to vidím jako marné, vy se musíte spálit. My jsme bojovali s Mečiarem… Já vím, že to tak nevypadá, ale přece jen máme nějaké protilátky proti tomu nejhoršímu… Češi je nemají, vy jste si to neužili, neznáte to. Dneska tomu budete čelit a vůbec netušíte, co vás čeká… Babiš je systémové nebezpečí… Půjde po krku vašemu systému,“ varuje Šimečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

22:24 Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

Na facebooku Trikolóry vyšlo stanovisko strany k situaci v Maďarsku a v Polsku. „Je ostudné, když vý…