Navalný? Pozor! Využije každé slabiny. Expert vzal dění v Rusku z jiného úhlu

31. 7. 2019 20:47

Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK se ve svém komentáři pro MF Dnes zaměřil na Rusko. Konkrétně na to, jak vůdčí osobnost opozice Alexej Navalnyj nemohl přijít na sobotní demonstraci proti režimu, neboť je ve vězení. Navalného je však dle jeho slov třeba vnímat jako silného soupeře, který dokáže dát státní moci citelné údery.

Navalný? Pozor! Využije každé slabiny. Expert vzal dění v Rusku z jiného úhlu
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Navalnyj
reklama

Navalnyj byl zatčen a odsouzen ke 30 dnům vězení za výzvy k účasti na demonstraci 27. července. Nyní je v nemocnici, kvůli údajné alergické reakci. Spekuluje se však i o možné otravě. Ostatní byli zadrženi jen na krátkou dobu. Stejně tak bylo při policejní akci na demonstraci zadrženo až 600 lidí. „Svým způsobem Navalného, který nemohl na demonstraci přijít, represivní složky porazily. Téměř jistě se však jedná o vítězství Pyrrhovo. Policejní akce se zakládá na zákoně o nepovolených demonstracích, který velmi zjednodušeně stanovil velké pokuty za účast a organizaci demonstrací bez povolení, v případě opakování prohřešku pak dokonce vězení. Vyzývat k účasti na nepovolené demonstraci je také zakázané,“ poznamenává Svoboda ve svém komentáři.

Anketa

Je škoda, že dnes odchází z úřadu ministr Antonín Staněk?

hlasovalo: 10664 lidí

Alexej Navalnyj podle Svobody disponuje schopností využít každé slabiny v systému ve svůj prospěch. „A vlastně nejen slabiny. Tím, že zákaz ignoruje a demonstrací se účastní či je dokonce pořádá, dostává oficiální místa do nepříjemné situace. Ta mohla jeho výzvy k účasti na nepovolené demonstraci buď ignorovat, čímž by došlo k nečinnosti v případě zjevného porušení zákona, nebo muselo dojít k zatčení, což mohlo vést jen k politickým nepříjemnostem a dalším bodům pro Navalného,“ dodal Svoboda. Navalnyj pak byl dle jeho slov zatčen ve chvíli, kdy vyběhl pro květiny své ženě k narozeninám. 

„Boj proti korupci, zatčení pro zcela nesmyslný důvod, navíc v takové situaci. Je to sice hraní na city, navíc poněkud manipulativní, ale i taková politika je. Na druhou stranu, ten, kdo zatčení provedl a vymyslel, si mohl jen stěží počínat hloupěji,“ dodal Svoboda. 

„Sobotní demonstrace nebyla masovou akcí. Hrozba zadržení, byť na několik dní, byla příliš velká na to, aby si více lidí dovolilo vyjít do ulic. Nicméně svůj účel už splnila. Opět zvýšila povědomí o opozici. Alexej Navalnyj navíc může ještě posílit svoji roli bojovníka proti různým příkořím ze strany oficiální moci. I kdyby část kandidátů nakonec k místním volbám připuštěna byla, jen těžko mu budou oficiální místa tyto politické body odebírat,“ uzavřel svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

20:20 Svinstvo. Velé svinstvo. Hnus. Fendrych z Karlína se rozzuřil na muže, odsouzeného za psaní na Facebooku

Komentátor Martin Fendrych se na serveru Aktuálně.cz zamyslel nad tím, že některé věci se opravdu po…