Ne, Čunku. Autor knihy o Gorile nepovolil senátorovi její vydání

20.02.2012 10:33

Český senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) by chtěl vydat knihu o slovenské korupční aféře známé jako Gorila, jejíž uvedení na trh zakázal bratislavský soud. Autor knihy, novinář kanadského původu Tom Nicholson, nabídku bývalého českého vicepremiéra ale odmítl. Napsal to v pondělí deník Sme. Úryvky knihy mezitím vyšly v tisku.

Ne, Čunku. Autor knihy o Gorile nepovolil senátorovi její vydání
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku
reklama

Nicholson připravoval knihu o obří korupci na Slovensku, na kterou poukázal údajný spis tajné služby nazvaný Gorila. Z přepisů odposlechů zveřejněných koncem loňského roku na internetu vyplývá, že finanční skupina Penta v letech 2005 a 2006 uplácela politiky a úředníky. Bratislavský okresní soud nedávno předběžným opatřením vydání knihy s názvem Gauneři zakázal, což v zemi vyvolalo vlnu kritiky. Rozhodnutí ale lze obejít tak, že kniha by vyšla v cizině.

Dostal jsem od něj SMS, ale nechci na ní reagovat, řekl autor knihy

"Za prvé, doslechl jsem se, že na Slovensku to vydat nemůže a za druhé, já bojuji rovněž proti těmto věcem," odůvodnil Čunek nabídku na vydání knihy. "Dostal jsem od něj (Čunka) esemesku, na kterou jsem žádným způsobem nereagoval a ani reagovat nechci," reagoval Nicholson. Smlouvu na vydání knihy už dříve podepsal se slovenským vydavatelstvím Petit Press, do kterého patří i list Sme.

Deník připomněl, že sám Čunek byl v Česku podezřelý v korupční aféře. Údajně ještě jako starosta Vsetína přijal při prodeji městských bytů půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real. Státní zastupitelství trestní stíhání ale zastavilo. "Neznám ho, je-li to však pravda, tak by to byl mimořádně nevhodný partner," řekl Nicholson o Čunkovi. Podle senátora ale celá aféra v ČR vznikla na objednávku. Čunek též připomněl, že nejvyšší soud rozhodl o nezákonnosti jeho stíhání.

Čunek chtěl do knihy zařadit vlastní zkušenosti s Pentou

Novinář i vydavatelství Petit Press se proti zákazu vydat knihu odvolali na Slovensku ke krajskému soudu. Nicholson se rozhodl knihu napsat, když se ke spisu Gorila před několika lety dostal a tisk odmítl zveřejnit jeho článek o korupční aféře.

Čunek chtěl knihu podle Sme doplnit o případy z Česka. Senátor v minulosti týdeníku Ekonom řekl, že spolumajitel Penty Marek Dospiva na něj jako na tehdejšího šéfa lidovců naléhal, aby KDU-ČSL přestala bránit sázkám po internetu. Penta vlastní i sázkovou kancelář Fortuna. Dospiva za to prý straně slíbil sponzorský dar osm nebo deset milionů korun. Finančník schůzku s politikem popřel, na Čunka podal trestní oznámení a podle médií žádá stomilionové odškodné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

7:29 Kašlat na to! Klaus nečekaně udeřil na EU. Zazněl potlesk. A Brusel se začal činit

Vypovědět Lisabonskou smlouvu a tím se zbavit diktátu z Bruselu. Takový návrh předložil Poslanecké s…