Ne, Slávku, ty už nás do voleb nepovedeš, zaznělo. Zkoumali jsme náladu v ČSSD

04.05.2017 4:41

ANKETA Vzrušené diskuse o tom, zda byl krok premiéra Bohuslava Sobotky s vyhlášením demise správný, neprobíhají jen mezi všemi důležitými politickými stranami, ale také uvnitř sociální demokracie. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly poslanců i běžných členů ČSSD, jak toto zásadní a hodně překvapivé rozhodnutí svého předsedy vůbec vnímají. Zda nepoškodilo jejich stranu uvnitř, ale také v očích veřejnosti. „Premiér Sobotka se měl snažit Babiše odvolat daleko dřív, už po kauze Čapí hnízdo,“ myslí si například poslanec Stanislav Huml. Naopak Jeroným Tejc je toho názoru, že k vyhrocení situace mezi ČSSD a hnutí ANO nemělo vůbec dojít. Názory na rozhodnutí premiéra Sobotky se tedy v sociální demokracii často diametrálně liší.

Ne, Slávku, ty už nás do voleb nepovedeš, zaznělo. Zkoumali jsme náladu v ČSSD
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně

„Bylo to naprosto správné rozhodnutí od Slávka Sobotky, když Babiš i přes jeho výzvy nechtěl sám rezignovat,“ konstatoval poslanec Stanislav Huml, který se už „nevešel“ na kandidátku ČSSD do příštích parlamentních voleb i přes svoji oblíbenost. K celé záležitosti nám pak ještě doplnil: „ČSSD tím premiér určitě nepoškodil. Jediné, co bych mu v tomto případě vytkl, je jeho opožděná reakce. Snaha o odvolání Babiše z vlády měla přijít daleko dříve, už po kauze Čapí hnízdo. Nyní je jasné, že hlavním soupeřem hnutí ANO ve volbách nebude Kalousek ani ODS, ale sociální demokracie. Jak se bude situace dál vyvíjet, není lehké odhadnout, existuje více variant. Předčasné volby bych vyloučil, k tomu není u většiny poslanců vůle a například i já sám bych to nepodpořil. A to také proto, že v období prázdnin, kdy řada lidí vyjíždí mimo republiku, je termín voleb nevhodný. Teď to bude mít zcela v rukou Miloš Zeman a ten buď vymění premiéra, anebo jmenuje sám jinou vládu.  Babiše ale v ní asi nenechá, protože tím by si sám uškodil při prezidentských volbách. Střet zájmů u ministra financí je už i pro velkou část veřejnosti dost zřejmý.“

Podle dalších slov poslance Humla u projektu Čapího hnízda není pochyb, že došlo k porušení dotačních pravidel a zřejmě i těch legislativních. Kauza s nákupem korunových dluhopisů je zase podle něj neetická, jelikož tuto spornou výhodu využíval Andrej Babiš už v době, kdy působil ve vysoké politice. „Nejde honit živnostníky a menší podnikatele skrze každou korunu a sám pak provádět takové věci,“ doplnil ještě Stanislav Huml.

Anketa

Chcete, aby byly předčasné volby?

20%
80%
hlasovalo: 7333 lidí

Názory členů ČSSD se na riskantní krok premiéra dost odlišují

Zcela opačné stanovisko než poslanec Huml zastává předseda místní organizace ČSSD v Týnu nad Vltavou a známý kritik předsedy vlády David Slepička: „Byl to ze strany premiéra unáhlený a nezodpovědný krok, který s nikým nekonzultoval a ČSSD to moc nepomůže. Domnívám se, že prezident Zeman nebo i vládní strany se budou spíše přiklánět k řešení, aby ministři dovládli v demisi bez Sobotky a možná i bez Babiše. I když ten to s prezidentem Zemanem určitě nějak uhraje. Pokud by ale měla vláda fungovat bez premiéra Sobotky, pak by nemělo smysl, aby dále zastával post předsedy ČSSD a šel i jako lídr strany do voleb.“    

Poslanec Antonín Seďa počínání svého stranického šéfa spíše schvaluje. „Určitě nemám tolik informací jako premiér, ale v situaci, ve které se ocitl, jednal správně. Já bych sice napřed odvolal ministra financí Babiše, a kdyby to pan prezident nepotvrdil, tak teprve potom bych až abdikoval. Ale opakuji, nemám tolik informací jako Bohuslav Sobotka, takže ten mohl mít k tomu i jiné pohnutky. O dalším vývoji situace bude také rozhodovat prezident Zeman a do toho mu nemohu mluvit. Strany by se ale měly mezi sebou domluvit na dovládnutí, ať je zachována stabilita a může se ještě připravit rozpočet na příští rok. Vést ČSSD by měl i nadále Bohuslav Sobotka, protože dostal na sjezdu důvěru od svého členstva.“        

Premiér měl demisi konzultovat alespoň s místopředsedy strany

Na fakt, že svůj důležitý krok Bohuslav Sobotka nekonzultoval ani se svými nejbližšími spolupracovníky, upozornila poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová: „Včerejší demisi vlády premiér Sobotka podle dostupných informací nekonzultoval se členy strany. My poslanci jsme ti poslední. Ale má tam grémium, ministry, místopředsedy strany. Pokud vím, tak ani s těmi to neprobíral." Jestli tento fakt vyvolá v řadách ČSSD nespokojenost, o tom nechtěla bývalá ministryně spekulovat stejně jako o dalším vývoji současné složité situace. „Na to odpovědět je nad mé síly. Nejsem ve vedení ČSSD, dokonce ani jeho členkou. Jsem s ČSSD pravomocně rozvedená už čtyři roky. Zvolená jsem jako nestraník. Pan předseda si to dal tehdy jako podmínku, jinak bych nemohla kandidovat. Takže jaká je teď v grémiu strany atmosféra, to nevím, protože tam s nimi nesedím,“ vysvětlila poslankyně Benešová.

V rozhovoru pro Lidové noviny pak vyjádřila Marie Benešová nesouhlas s demisí vlády. „Nemyslím, že je to rozumné řešení pár měsíců před volbami. Je to spíše zbavení se odpovědnosti a její přesunutí na bedra prezidenta Zemana. Premiér se měl k tomu postavit chlapsky. Už delší dobu tuhle krizi vyvolává. Pokud má zprávy, o kterých my nevíme, měl Andreje Babiše odvolat. Pokud je to nepřekonatelný odpor s ním ve vládě být. A měl to dostatečně lidem zdůvodnit,“ ještě uvedla. Podle Benešové se Sobotka do Babiše naváží bez důkazů, což je prý nevhodné, dokud neexistuje pravomocné rozhodnutí soudu.

Do současné složité situace se neměla vláda vůbec dostat

Svůj názor na demisi vlády vyjádřil pro ParlamentníListy.cz i sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc, předseda ústavněprávního výboru sněmovny. „Tato věc nebyla konzultována v rámci sociální demokracie. Takže mi nezbývá, než ji vzít na vědomí. Mrzí mě, že jsme se vůbec dostali do situace, která eskalovala takovým způsobem, že muselo přijít podobné rozhodnutí. Bylo by lépe, kdybychom se soustředili na pozitiva toho, co jsem schopni zvládnout do voleb a dokončit práci, která je rozdělaná,“ uvedl Tejc s tím, že to nebyl on, kdo se snažil o vytvoření napětí mezi ČSSD a hnutím ANO.

A jaká jsou jeho očekávání dalšího vývoje? „Variant je velmi mnoho, které se mohou stát. Každá má svoje rizika. Jednoznačně ten, kdo určí běh příštích měsíců, je prezident. Nemá smysl teď spekulovat, co učiní. Může rozhodnout o směru, kterým se bude česká politika do voleb ubírat. Neočekávám konání předčasných voleb. Podle těch termínů, jak je možné je vyhlásit, by pravděpodobně proběhly na přelomu července a srpna. To si nemyslím, že je správné období. Zvláště když v polovině října se konají volby už v řádném termínu,“ prohlásil Jeroným Tejc.

Pokud Sobotka nebude premiérem, může se lépe soustředit na volby coby lídr

„Já doufám, že premiér má své další kroky po demisi dobře promyšlené. Předčasné volby půl roku před řádným termínem by nebyly tím šťastným řešením,“ sdělil Zdeněk Škromach a ještě upřesnil: „Myslím si, že se nakonec najde politické řešení pro složení vlády, která získá důvěru a dovede nás do řádných parlamentních voleb. Možná kdyby Slávek Sobotka už nebyl teď znovu novým premiérem, bylo by to pro něj i pro ČSSD lepším řešením. Mohl by se jako předseda a lídr strany více věnovat volbám. Jiné řešení, že by ho někdo jiný ve vedení strany nahradil, tady nevidím, když byl na sjezdu řádně zvolen a nikdo proti němu nekandidoval. Nebylo by ani šťastné řešit několik měsíců před volbami své vnitřní problémy, ČSSD se musí především soustředit na dobrý výsledek v parlamentních volbách.“

Jako zcela zásadní chybu vidí „sólové“ rozhodnutí premiéra poslankyně Vlasta Bohdalová, která pro ParlamentníListy.cz uvedla: „Byl to krok naprosto špatným směrem. Kdyby se na něm dohodlo předsednictvo či grémium strany, tak bych to mohla považovat za realitu, to se však nestalo. Není možné, aby tak důležité rozhodnutí udělal jen jeden člověk. Teď bych volila řešení, aby ministři dovládli v demisi bez Babiše i bez Sobotky. Také si myslím, že by Bohuslav Sobotka neměl už dál vést stranu k parlamentním volbám. On je sice velmi pracovitý a férový člověk, ale nenarodil se s darem být vůdcem, tedy úspěšným lídrem.“    
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…