Ne, vy si ty migranty vezměte! Loď s uprchlíky, které nikdo nechce. Salvini vydal ultimátum

21.08.2018 16:30

Vylodíte se, až si vás Evropská unie rozdělí. Tak by se dalo popsat, jak se Matteo Salvini zachoval k 177 migrantům na lodi Diciotti, která nyní kotví v přístavu Catania na Sicílii. Salvini totiž migrujícím Somálcům a Eritrejcům na palubě nepovolil vylodění, dokud si je prý nerozeberou ostatní členské státy Unie. Informovaly o tom britský Guardian a server Euronews.com.

Ne, vy si ty migranty vezměte! Loď s uprchlíky, které nikdo nechce. Salvini vydal ultimátum
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini
reklama

Diciotti je loď italské pobřežní stráže a není to prý poprvé, co jí bylo zakázáno s nákladem migrantů zakotvit v italském přístavu. V červenci vezla loď 67 migrantů a v sicilském Trapani zakotvila až po intervenci italského prezidenta Sergia Matarelly, uvádí Guardian. Minulou středu Diciotti zachránila 190 migrantů z přeplněného člunu 17 mil od ostrova Lampedusa. 13 z nich bylo evakuováno kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Nejdříve si migranty zkoušely přehazovat Malta s Itálií. Řím tvrdí, že by je měla převzít Malta, protože se nejdříve objevili v záchranné zóně Malty. Malta to odmítla s tím, že se migranti chtěli dostat do Itálie. Třináct evakuovaných uvedlo, že jejich loď Malta vyeskortovala z maltské záchranné zóny.

V pondělí po třech dnech vyjednávání italský ministr dopravy Danilo Toninelli na Twitteru uvedl, že loď zakotví v Catanii. Zdroje blízké Salvinimu však říkají, že ministr vnitra a vicepremiér toto považuje za pouhou technickou zastávku, nikoli potenciální vylodění, píše Guardian. V italské televizi Salvini řekl: „Loď může zakotvit v Itálii jen pod podmínkou, že si všech 177 migrantů rozdělí Evropská unie v duchu solidarity.“ Migranti jsou prý na lodi pobřežní stráže již pět dní.

Fulvio Vassallo, expert na azylové právo z univerzity v Palermu, říká, že Itálie riskuje porušení Evropské dohody o lidských právech. „Každý má právo na osobní svobodu a bezpečí. Jde o nelegální zadržení a žadatelé o azyl držení déle než 48 hodin by měli být okamžitě propuštěni a mělo by jim být umožněno požádat o status uprchlíka,“ říká expert.

Evropská komise uvedla, že pracuje na rozdělení migrantů mezi státy EU. Informoval o tom server Euronews.

Článek Guardianu ZDE:

Zpráva Euronews ZDE:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…