Nečekali byste, kdo se vynořil u Nory Fridrichové, když šlo o Babiše. To jméno tu dlouho nebylo

26.11.2018 7:15

V pořadu 168 hodin se tentokrát Nora Fridrichová zaměřila na psychiatrickou péči o Babiše mladšího. K tématu promlouvali odborníci jako Cyril Höschl z NÚDZ nebo Džamila Stehlíková. Jeden z nich současnou situaci označil jako „absurdní drama od Václava Havla“ a tvrdí, že se z Česka aférou stala banánová republika. Reportérům se podařilo získat krátký rozhovor i s psychiatričkou, která se o Babiše juniora starala, ale Dita Protopopová příliš sdílná nebyla.

Nečekali byste, kdo se vynořil u Nory Fridrichové, když šlo o Babiše. To jméno tu dlouho nebylo
Foto: Repro ČT24
Popisek: Psychiatrička Dita Protopopová v pořadu 168 hodin
reklama

Nejprve se reportéři zabývali tím, zda zaměstnat manžela psychiatričky je standardní postup. K tomuto účelu vyslechli Martina Anderse, předsedu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, dále Tomáše Rektora, psychiatra, a Džamilu Stehlíkovou, psychiatričku a bývalou ministryni pro lidská práva.

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9883 lidí

Anders řekl, že postup Protopopové byl hraniční, protože by do léčby neměli být zařazováni rodinní příslušníci. Tomáš Rektor zase zmínil možnost, že by se Babiš mladší s Protopopovem dostal do konfliktu, což by mohlo vést i ke ztrátě psychiatričky. „Je to nestandardní. Já jsem dokonce pročítala nějaké kazuistiky, s tím jsem se nesetkala ani v Rusku, kde psychiatrie běžně byla zneužívaná,“ uvedla Stehlíková. I ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl uznal, že postup je proti určitým psychoterapeutickým zásadám, ale dodal, že v dokumentaci Protopopové žádné pochybení není. Rektor i Stehlíková také potvrdili, že když Protopopová zároveň léčila Babišova syna, kandidovala za ANO a sloužila na ministerstvu pod kontrolou ANO, tak je zde podezření na střet zájmů. I podle Höschla jsou okolnosti podivné a když se celá věc vezme v politickém kontextu, začnou padat kostlivci ze skříně.

„Já jsem teď konzultovala s asi s desítkou kolegů. Všichni mi odpověděli, že ten Krym je velmi špatný a v životě by nic takového neučinili za pomoci svých rodinných příslušníků nebo dokonce známých, nebo vůbec i ten nápad tomu pacientovi rozmluvili,“ řekla Stehlíková o cestě Babiše mladšího na okupovaný Krym. Marek Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK šel ještě dál. Řekl, že jako lékařka musela Protopopová vědět, že jestli Babišovi mladšímu něco pomůže, tak to určitě není pobyt na Krymu nebo v městě Krivoj Rog. „Ta kauza se tak hodí do nějakého absurdního dramatu Václava Havla, ale jaksi se nehodí do civilizované země. Opravdu, tímhle jsme se stali banánovou republikou, kde je možné úplně všechno,“ myslí si Vácha.

Sama Protopopová se k zaměstnání svého manžela jako opatrovníka nevyjádřila s tím, že se k tomu ani vyjadřovat nemůže. Řekla, že má čisté svědomí, a když nemůže říci B, tak neřekne ani A, aby nevznikaly konspirační teorie. Ani vyjádření svého manžela nekomentovala, spolu s obviněním Babiše mladšího, že byl na Krym unesen. „Můj manžel se k tomu může vyjádřit, ten není chráněn lékařským tajemstvím,“ pravila psychiatrička. Jediná věc, kterou by prý v minulosti udělala jinak, je, že by se politicky neangažovala.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…