Nejedeš na Ukrajinu, máš smůlu. Ukrajinské ambasády neobslouží muže

23.04.2024 11:34

Ukrajina trpí jak nedostatkem zbraní, tak nedostatkem vojáků. Podstatná část těch, kteří by dle ukrajinských zákonů v uniformě sloužit měli, se totiž skrývá v zahraničí. Ode dneška se jim ztíží situace. Ministerstvo zahraničí Ukrajiny vydalo příkaz, aby jim byly odepřeny konzulární služby s jedinou výjimkou, totiž pokud si chtějí vyřídit papíry pro návrat na Ukrajinu. O vracení Ukrajinců se přitom diskutuje již nějakou dobu. „Běž bojovat,“ by jim například řekl europoslanec ODS Alexandr Vondra.

Nejedeš na Ukrajinu, máš smůlu. Ukrajinské ambasády neobslouží muže
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Ukrajinský voják

Jak jsme již několikrát informovali, Ukrajina se potýká s nedostatkem vojáků. Částečně by to měl zlepšit nový mobilizační zákon, který snižuje věkovou hranici pro odvod na 25 let. To ale nic nemění na tom, že podstatná část těch, které by ukrajinská vláda ráda viděla v uniformách, je v zahraničí. Dle statistiky z roku 2023 bylo mezi ekonomicky aktivními držiteli dočasné ochrany 35 % mužů.

Statistika Ministerstva vnitra z roku 2023
Zdroj: MV

Těm se ode dneška situace ztíží. Jak informuje ukrajinský deník ZN s odkazem na získaný příkaz od ministerstva zahraničí, od 23. dubna nemají ukrajinské ambasády poskytovat služby ukrajinským občanům mužského pohlaví, kteří jsou v odvodovém věku, tedy od 18 do 60 let. Zákaz bude platit do doby, než budou vyjasněna ustanovení zákona o zvýšené mobilizaci. Uvádí se to v dopise podepsaném prvním náměstkem ministra zahraničí Andrijem Sybigou. V něm je i zmíněno, že nařízení je vydáváno, aby se občané „nemohli vyhýbat vyřízení odvodů“. Od 23. dubna se tak budou vydávat pouze dokumenty spojené s návratem na Ukrajinu.

V tomto ohledu není od věci zmínit slova europoslance Alexandra Vondry pro Aktuálně.cz. „Kdyby tady vedle mě stál mladý muž z Ukrajiny, tak bych mu řekl, že by měl být tam a ne tady. Jestli by byl zdravý, tak bych mu řekl: Proč nejsi tam?“ vyjádřil se Vondra a následně svá slova ještě zopakoval, že by dotyčnému Ukrajinci řekl: „Běž bojovat.“

A také ministra vnitra Víta Rakušana, který uvedl, že Ukrajinci, kteří se dopustí zločinu, budou deportováni, protože zákon to umožňuje. „Ukrajinci, kteří sem přišli v souvislosti s válkou, nejsou držiteli azylu, ale dočasné ochrany. Poslední novela zákona zrušila výjimku, která stanovovala odklad realizace trestu vyhoštění pro odsouzené osoby z Ukrajiny,“ uvedla mluvčí resortu Hana Malá dle iDnes. Objevily se ale názory, že tato praxe odporuje mezinárodnímu právu.

Otázka Ukrajinců, kteří se skrývají před brannou povinností, se neřeší jen v Česku. Minulý rok Polsko popřelo, že by posílalo Ukrajince zpátky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vondro, ty starej vexláku, práskači a zloději. Padej na Ukrajinu bojovat podělánku zbabělý., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJosephusFlavius , 23.04.2024 12:09:54
Ti lidé volili nohama proti náckům a válce. Nesmějí být vydáni do země, kde jim hrozí smrt. Vedle humanitárního bombardování je tento vondrův exces další vizitkou pražského disentu. A to nemluvím o dalších tzv. disidentech. Těm svéprávným a poctivým se omlouvám.

|  13 |  0

Další články z rubriky

Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

17:20 Táňa Pauhofová, Vica Kerekes a Magda Vášáryová posílají vzkaz do Česka. Vlivným lidem

Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová, herečka Vica Kerekes i Táňa Pauhofová patří …